Allojeneik kök hücre nakli yapılan hastalarda invaziv fungal enfeksiyon sıklığı ve sağ kalımının tek merkezli ve geriye dönük değerlendirilmesi
Incidence and outcome of invasive fungal diseases in patients undergoing allogeneic hematopoietic stem cell transplant; retrospective analysis of a single center
  1. Tez No: 844003
  2. Yazar: EMRE ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Hematoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Hematology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Allojeneik hematopoetik kök hücre nakli yapılan hastalarda IFI görülme sıklığı yüksektir. Özellikle aplazi dönemi olmak üzere GVHD gibi risk faktörleri de IFI görülme riskini arttırır. Son dönemde kullanılmaya başlanılan yeni antifungal ajanlara rağmen IFI bu hastalarda önemli bir mortalite sebebidir. Antifungal profilaksi kullanılma sıklığı arttıkça özellikle IFI açısından riskli hasta grubunu belirlemenin önemi artmaktadır. Allojeneik nakil yapılan hastalarda risk faktörlerinin varlığına göre IFI sıklığı % 8-26, mortalite oranı da % 25 ile % 90 arasında değişmektedir. Bu tek merkezli çalışmada, allojeneik kök hücre nakli yapılan hastalarda fungal enfeksiyon sıklığının, risk faktörlerinin, kliniğinin, tedavisinin ve sağ kalımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya Ege Üniversitesi hematoloji kliniğinde Ocak-2012 ile Aralık-2016 yılları arasında allojeneik kök hücre nakli yapılıp kriterleri karşılayan 154 hasta hastane bilgi sistemi ve hasta dosyaları taranarak alındı. 18 yaşından küçük olan ve allojeneik nakil yapılmayan hastalar çalışmaya alınmadı. 154 hasta üzerinden analizler yapıldı. Bulgular: Hastaların 92'si (%59,7) erkek, 62'si (%40,3) kadın hastalardı. Hastaların ortalama yaşı 41,87 ± 14,04 (yaş aralığı 18 - 67) idi. En sık nakil endikasyonu AML olarak görüldü (%37,7). Hastaların çoğunluğunu akut lösemi grubu oluşturmaktaydı (%53,3). Akut GVHD varlığı, GVHD için yüksek doz kortikosteroid kullanılması, CMV enfeksiyonu geçirilmesi anlamlı olarak IFI gelişimi için risk faktörü olarak bulunmuştur. Nötropeni süresinin uzun olması ve profilaktik antifungal kullanım süresinin kısa olması anlamlı olarak IFI gelişimi ve allojeneik nakil sonrası mortalite ile x ilişkili bulunmuştur. Donör tipi IFI gelişimi açısından anlamlı bulunmasa da mortalite açısından anlamlı bulundu. Akraba dışı nakillerde anlamlı olarak mortalite daha fazlaydı. IFI için kanıtlı, yüksek olası, olası hastalar ve nedeni bilinmeyen ateş için antifungal başlanan hastalar dahil edildi. İnsidans %48,7 olarak görüldü. Kanıtlı ve yüksek olası gruba bakıldığında diğer çalışmalarla benzer olarak %18,2 olarak görüldü. IFI'nin mortalitesi %24 olarak görüldü. Sonuç: Bizim çalışmamızda litaratürle benzer risk faktörleri bulundu. Benzer oranlarda IFI sıklığı ve mortalitesi görüldü. Sonuç olarak, allojeneik nakil yapılan hastalarda IFI gelişenleri inceleme fırsatı bulduk. Her merkezin kendi hastalarının IFI sıklığını değerlendirip hastaları için hangi tedavi stratejisinin daha yararlı olduğuna karar vermesi uygun bir seçenek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objectives: IFI is common in patients with allogeneic hematopoietic stem cell transplantation. Risk factors, such as GVHD, especially the aplasia period, also increase the risk of having IFI. Despite recent antifungal agents being used recently, IFI is an important cause of mortality in these patients. As the frequency of using antifungal prophylaxis increases, the importance of identifying the patient group, especially in terms of IFI, increases. According to the presence of risk factors in allogeneic transplant patients, the frequency of IFI is 8-26% and the mortality rate is between 25% and 90%. In this single center study, it was aimed to evaluate the frequency of fungal infections, risk factors, clinic, treatment and survival in allogeneic stem cell transplant patients. Materials and methods: This study was carried out in the hematology clinic of Ege University between January-2012 and December-2016 by screening 154 patient information systems and patient files which were allogeneic stem cell transplantation and met the criteria. Patients younger than 18 years and patients not receiving allogeneic transplants were not included in the study. Analysis was made on 154 patients. Results: Of the patients, 92 (59.7%) were male and 62 (40.3%) were female patients. The mean age of the patients was 41.87 ± 14.04 years (range 18 to 67 years). The most common indication for transplantation was AML (%37,7). The majority of patients were acute leukemia (%53,3). The presence of acute GVHD, the use of high-dose corticosteroids for GVHD, and the introduction of CMV infection were found to be significant risk factors for the development of IFI. The long duration of neutropenia and the short duration of xii prophylactic antifungal use were significantly associated with IFI development and mortality after allogeneic transplantation. Although the donor type was not significant in terms of IFI development, it was found to be significant in terms of mortality. It was significant that mortality was higher in unrelated transplants. Patients with proven IFI, probable IFI, possible IFI and the patients who initiated antifungal treatment for fever of unknown origin were included. The incidence was 48.7%. Looking at the proven IFI and probable IFI group, it was seen as 18.2%, similar to other studies. The mortality of IFI was 24%. Conclusion: In our study, we found similar risk factors with literature for IFI. At similar rates, the frequency and mortality of IFI were observed. As a result, we found the opportunity to investigate allogeneic transplant patients who developed IFI. It would be an appropriate option for each center to assess the IFI frequency of their patients and decide which treatment strategy is most beneficial for their patients.