Hemodiyaliz hastalarında ağız kuruluğu ile serum soluble klotho ve fibroblast growth faktör 23 arasındaki ilişki
The relationship between dry mouth and serum soluble klotho and fibroblast growth factor 23 in hemodialysis patients
- Tez No: 844012
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN CANDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hemodiyaliz hastalarında ağız kuruluğu sık görülen komplikasyonlardan birisidir. Ağız kuruluğu genellikle tükürük bezlerinin atrofisi ve fibrozundan kaynaklanan azalmış tükürük salgısı olan etyolojisi net aydınlanmamış bir durumdur. Fibroblast büyüme faktörü (FGF) 23, esas olarak bir protein olup kemikte osteositler tarafından salınarak mineral metabolizmasının düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. FGF23 dokuda etkisini gösterebilmek için s-Klotho kofaktörüne ihtiyaç duymaktadır. Hem soluble klotho hem de FGF-23'ün serum düzeylerinin böbrek hastalığının ilerlemesi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bizde yapacağımız çalışma ile hemodiyaliz hastalarında ağız kuruluğu ile FGF23 ve soluble klotho arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Bu çalışmaya hemodiyalize giren hastalara VAS anketi ve uyarılmamış tükürük akış hızı testi uygulanarak, ağız kuruluğu olan 70 kişi ve olmayan 70 kişi olacak şeklinde 140 kişi dahil edildi. Ağız kuruluğu ile FGF-23 ve soluble klotho düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). Ağız kuruluğu olanlarda, istatistiksel olarak anlamlı düzeyde diyabet daha yüksek oranda, trigliserit daha yüksek ve üre daha düşük bulundu. Hemodiyaliz hastalarında FGF-23 düzeyleri normal populasyona göre çok yüksek düzeylere ulaşmaktadır ve etkileri net olarak bilinmemektedir. Yapılacak geniş çaplı çalışmalar bizlere hemodiyaliz hastalarında FGF-23 ve soluble klotho ile ağız kuruluğu ilişkisi konusunda faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Dry mouth is one of the common complications in hemodialysis patients. Dry mouth is a condition with an unclear etiology, usually characterized by decreased saliva secretion resulting from atrophy and fibrosis of the salivary glands. Fibroblast growth factor (FGF) 23 is essentially a protein and plays an important role in regulating mineral metabolism by being released by osteocytes in bone. FGF23 requires the s-Klotho cofactor to exert its effect in the tissue. Serum levels of both soluble klotho and FGF-23 are known to be associated with the progression of kidney disease. In our study, we aimed to examine the relationship between dry mouth and FGF23 and soluble klotho in hemodialysis patients. In this study, VAS questionnaire and unstimulated salivary flow rate test were applied to patients undergoing hemodialysis, and 140 people were included, 70 with dry mouth and 70 without. No significant relationship was found between dry mouth and FGF-23 and soluble klotho levels (p>0.05). Those with dry mouth had a statistically significant higher rate of diabetes, higher triglycerides and lower urea levels. FGF-23 levels in hemodialysis patients reach very high levels compared to the normal population and its effects are not clearly known. Large-scale studies to be conducted may be useful for us on the relationship between FGF-23 and soluble klotho and dry mouth in hemodialysis patients.