Development of a phase-changing material additive radiant heating-cooling panel for energy efficiency in buildings
Binalarda enerji verimliliğine yönelik, faz değiştiren malzeme katkılı radyant ısıtma soğutma paneli geliştirilmesi
  1. Tez No: 844011
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİR, DOÇ. DR. ALİİHSAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Faz Değiştirici Malzeme'nin (FDM) ısıl performansa etkisini deneysel olarak incelemeyi amaçlar. İlk yöntem, farklı FDM konsantrasyonlarının panel yüzey sıcaklığı ve soğuma süresi üzerindeki etkisini araştırır. FDM'nin panelin soğumasını geciktirerek termal konforu artırdığı gözlenir. İkinci yöntem, FDM'nin konfor üzerindeki etkisini su ısıtıcısı ve PLC sistemiyle simüle ederek araştırır. FDM'nin enerji verimliliğini artırarak termal konforu sağladığı ve sıcaklık dalgalanmalarını azalttığı tespit edilir. CFD analizi de bu bulguları doğrulamıştır ve FDM'nin ısıl performansı üzerinde olumlu etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to experimentally examine the effect of Phase Change Material (PCM) on thermal performance. The first method investigates the effect of different PCM concentrations on panel surface temperature and cooling time. It is observed that PCM increases thermal comfort by delaying the cooling of the panel. The second method investigates the effect of PCM on comfort by simulating the kettle and PLC system. It is determined that PCM provides thermal comfort by increasing energy efficiency and reduces temperature fluctuations. CFD analysis also confirmed these findings, and it was seen that it had a positive effect on the thermal performance of PCM.