Birinci trimester ve ikinci trimester detaylı anatomik ultrasonografiye başvuran ikiz gebeliklerde tespit edilen majör anomaliler ve koryonisitenin ilişkisi
The relationship between major anomalies and chorionicity in twin pregnancies referred for first trimester and second trimester detailed anatomic ultrasonography
  1. Tez No: 844020
  2. Yazar: ERCAN KOÇKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: İkiz gebeliklerde olası komplikasyonlar sebebiyle tekil gebeliklere kıyasla neonatal mortalite ve morbidite riski yüksektir. Bu komplikasyonların en önemli sebeplerinden biri, tekil gebeliklere oranla daha fazla görülen konjenital anomalilerdir. Amacımız ikiz gebeliklerin yönetim şeklini belirleyen koryonisite ile konjenital anomaliler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Ağustos 2013-Mart 2023 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Prenatal Tanı ve Tedavi Ünitesine ilk veya ikinci trimesterde başvuran ikiz gebeliklerde, ultrasonografik anatomi taraması yapılan hastaların verileri retrospektif değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalarda gebelik haftası, parite, koryonisite, majör fetal yapısal anomali varlığı, anomalinin tipi ve hangi sisteme ait olduğu, yardımcı üreme teknikleri (YÜT) kullanılıp kullanılmadığı incelendi. Majör fetal yapısal anomalisi olan ikiz gebeliklerin koryonisite ve YÜT ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 824 ikiz gebelikten 116 (%14,0) ikiz gebelikte majör fetal anomali saptandı. İkiz gebeliklerin onunda (%1,2) her iki fetüste anomali tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Twin pregnancies are associated with a higher risk of neonatal mortality and morbidity compared to singleton pregnancies due to potential complications. One of the primary factors contributing to these complications is the increased occurrence of congenital anomalies in twin pregnancies compared to singleton pregnancies. The purpose of this study is to investigate the relationship between chorionicity and congenital anomalies, as this information is crucial for the management of twin pregnancies. Materials and Methods: We conducted a retrospective analysis of data from twin pregnancies that underwent ultrasonographic fetal anatomy screening in the first or second trimester at the Prenatal Diagnosis and Treatment Unit of Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between August 2013 and March 2023. We analyzed variables such as gestational age, parity, chorionicity, presence of major fetal structural anomalies, type and system of anomaly, and use of assisted reproductive techniques (ART). We investigated the association between twin pregnancies with major fetal structural anomalies and chorionicity and ART. Results: Among 824 twin pregnancies included in the study, 116 (14%) had major fetal anomalies. In ten twin pregnancies (1.2%), anomalies were detected in both fetuses.