Müzik ve aromaterapinin çocuklarda dental anksiyete ve korku üzerine etkisi
The effect of music and aromatherapy on dental anxiety and fear
- Tez No: 844037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA CEREN İLİSULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Müzik, Dentistry, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, güncel davranış yönlendirme yöntemlerinden olan aromaterapi ve müzik terapisinin çocuklarda dental anksiyete ve korku üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. YÖNTEM: Çalışma, Mart 2023- Haziran 2023 tarihleri arasında Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı Kliniği'ne başvuran 6-8 yaş arasındaki 80 çocuk hastanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çocuklar, her grupta 20 hasta olacak şekilde aromaterapi, müzik, aromaterapi+müzik ve kontrol grubu olmak üzere dört gruba ayrılmışlardır. Her grup için dental işlem öncesi ve sonrasında Görsel Yüz Skalası (FIS), Corah Dental Anksiyete Skalası (CDAS) ve Modifiye Çocuk Dental Anksiyete Skalası-Yüzler uyarlaması (MCDS-f) skalaları ile nabız, oksijen satürasyonu, vücut sıcaklığı ve tansiyon değerleri ölçülüp kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is; to evaluate the effects of aromatherapy and music therapy, which are contemporary behavior guidance methods, on dental anxiety and fear in children. METHOD: The study was conducted between March 2023 and June 2023 with the participation of 80 child patients aged 6-8 who applied to the Department of Pediatric Dentistry at Altınbaş University Faculty of Dentistry. Children were divided into four groups, each consisting of 20 patients, including aromatherapy, music, aromatherapy+music, and a control group. For each group, Facial Image Scale (FIS), Corah Dental Anxiety Scale (CDAS), and Modified Child Dental Anxiety Scale-Faces (MCDS-f) were measured and recorded along with pulse rate, oxygen saturation, body temperature, and blood pressure values before and after dental procedures.