Çeşitli çizge aileleri üzerinde hırsız polis oyunu
The cops and robber game on some graph families
- Tez No: 844044
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH AKYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, çizgeler üzerinde bir kö¸se takip oyunu olan“Hırsız-Polis”oyunu incelenmektedir. Oyunun çizgeler üzerinde incelenmesi fikri, popüler video oyunu Pac-Man'in analizinden kaynaklanmaktadır. Bu oyunda, her hamle çizge üzerindeki bir kenara kar¸sılık gelir. Oyunda hırsız ve polis olmak üzere iki tür oyuncu yer alır. Oyuncu sayısı, çizgenin kö¸se noktalarıyla sınırlanır. Oyunun ba¸sında, her oyuncu bir kö¸se noktası seçer ve her turda, kom¸su kö¸selere hareket edebilir veya mevcut yerlerinde kalabilirler. Oyunun amacı, en az sayıda polis kullanarak hırsızı yakalamaktır. Hırsızı yakalamak için gereken minimum polis sayısına çizgenin“polis sayısı”denir. Bu tezde, belirli çizge türleri için polis sayısı belirlenmekte ve oyun, çizgenin alt çizgeleri üzerinde oynandı˘gında polis sayısının nasıl de˘gi¸sti˘gi ara¸stırılmaktadır. Ayrıca, oyunun yeni bir versiyonu tanıtılarak klasik versiyonuyla kar¸sıla¸stırılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
The inspiration for studying this game on graphs comes from an analysis of the popular video game Pac-Man. In this game, each move corresponds to an edge in the graph. The game involves two players: the cop and the robber. The number of players is limited by the vertices of the graph. At the beginning of the game, each player selects a vertex, and in each round, they can either move to adjacent vertices or remain in their current positions. The objective of the game is to capture the robber using the minimum number of cops. This minimum number of cops required to catch the robber is called the cop number of the graph. The main focus of this thesis is to determine the cop number for specific graphs. It explores how the cop number changes when the game is played on various subgraphs of the original graph. Furthermore, a new version of the game is introduced and compared to the classical version.