Malign kolestaz ve benign kolestazyapan hastalıkların ayırıcı tanısındaleptin düzeyinin önemi
Malignant cholestasis and benign cholestasisin the differential diagnosis of diseasesimportance of leptin level
- Tez No: 844053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUHMEHMET B.BERBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda kolestazla gelen, malign kolestaz yapan kolanjiyosellüler kanser ve pankreas kanserli hastalarla, benign kolestaz yapan koledokolitiyazis tanılı hastaların ayırıcı tanısında leptinin bir marker olabileceğini düşündük. Böylece pahalı tanı yöntemlerin azaltılması ve hastaların vakit kaybetmeden tedavisine başlayabilmeyi hedefledik. Yöntem: Çalışmaya cinsiyet ayrımı olmaksızın 01/11/2022-01/11/2023 tarihleri arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroentereloji Kliniği'nde takip edilen 18 yaş üstü safra yolu tümörleri ve pankreas tümörleri tanısı alan 35 hasta ile kontrol grubu olarak koledokolitiyazis tanılı 35 kontrol grubu alındı. Bireylere gönüllülük esasına dayalı olarak bilgilendirilmiş olur formu imzalatıldı. Hastaneye yatıştaki hemoglobin (Hb), beyaz küre (WBC), platelet (Plt), aspartat transaminaz (AST), alanin transaminaz (ALT), gama-glutamil transferaz (GGT), alkalen fosfataz (ALP), total bilirubin (TB), direkt bilirubin (DB) değerleri, yaşı, cinsiyeti, vücut kitle indexi yazıldı. Leptin analizi için kan örnekleri, bir gecelik açlıktan (12 saat) sonra sabah sarı kapaklı polipropilen tüplere periferik damar yolundan 10 cc kadar alındı. Kan 10 dakika boyunca 4000 rpm'de santrifüjlenip serumlar, çalışmaya kadar -80°C'de saklandı ve ELISA(Human Leptin Elisa Kiti/ Menşei:Çin) yöntem ile klinisyen tarafından Kayeri Şehir Eğitim ve Ararştırma Hastanesi Biyokimya Laboratuvarında analiz edildi. Leptin sonuçları pg/ml cinsinden verilere işlenildi. Bulgular: Malign grubunda ALT, leptin değeri benign grubundan anlamlı (p0.05) etkinliği gözlenmemiştir. Benign ve malign grubu hastaların ayrımında leptin değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.760 (0.646-0.873)] etkinliği gözlenmiştir. Benign ve malign grubu hastaların ayrımında leptin 2050 pg/ml cut off değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.714 (0.591-0.837)] etkinliği gözlenmiştir. Leptin 2050 pg/ml cut off değerinde benign ve malign grubu hastaların ayrımında duyarlılık 94.3%, pozitif kestirim 64.7%, özgüllük 48.6%, negatif kestirim 89.5' di.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to accelerate the diagnosis of patients with cholestasis by finding markers in the differential diagnosis of patients with cholangiocellular cancer and pancreatic cancer causing malignant cholestasis and patients with choledocholithiasis causing benign cholestasis, to reduce the cost by reducing unnecessary and expensive methods, and to start the treatment of patients before cholestasis progresses and complications occur by saving time by diagnosing the patient as soon as possible. Methods: A total of 35 patients over the age of 18 who were diagnosed with biliary tract tumors and pancreatic tumors and 35 control groups with choledocholithiasis were included in the study between 01/11/2022-01/11/2023 in the Gastroenterology Clinic of Kayseri Şehir Training and Research Hospital. Informed consent form was signed voluntarily. Hb, WBC, Plt, AST, ALT, GGT, ALP, total billirubin, direct billirubin values, age, gender, body mass index at hospitalization were recorded. Blood samples for leptin analysis were collected in the morning after an overnight fasting (12 hours) and 10 cc of blood was collected from the peripheral vein into polypropylene tubes with yellow caps. Blood was centrifuged at 4000 rpm for 10 minutes and sera were stored at -80°C until the study and analyzed by ELISA (Human Leptin Elisa Kit/ Origin: China) method by Assoc. Prof. Dr. Derya Koçer at Kayeri Şehir Training and Research Hospital Biochemistry Laboratory. Leptin results were entered into the data in pg/ml Results: ALT and leptin values were significantly (p0.05) efficiency of ALT value was observed in the differentiation of benign and malignant group patients. Significant [area under the curve 0.760 (0.646-0.873)] efficiency of leptin value was observed in the differentiation of benign and malignant group patients. Significant [Area under the curve 0.714 (0.591-0.837)] efficacy of leptin 2050 pg/ml cut off value was observed in the differentiation of benign and malignant group patients. Sensitivity was 94.3%, positive predictive value was 64.7%, specificity was 48.6%, negative predictive value was 89.5% in the discrimination of benign and malignant patients at the leptin 2050 pg/ml cut off value. Significant (p65 years. .