Kadınların doğum deneyimlerinin obstetrik şiddet bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of women's birth experiences in the context of obstetric violence
- Tez No: 844056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL UNUTKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu araştırmada, kadınların doğum deneyimlerini obstetrik şiddet bağlamında incelemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kadınların doğum deneyimlerini fenomenolojik (olgu bilim) olarak inceleyen nitel bir çalışmadır. Araştırma verileri 6.6.2022-31.06.2022 tarihleri arasında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Non-Stres Test (NST) polikliniğine başvuran, gebeliğin son trimesterinde olan, daha önce vajinal doğum yapmış 25 gebeyle yürütüldü. Verilerin toplanmasında, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde tematik içerik analiz yaklaşımı kullanıldı. Tematik analiz, Clarke ve Braun'un (2017) önerdiği altı adıma göre yapıldı. Verilerin kodlanmasında MAXQDA 20 yazılım programından faydalanıldı. Bulgular: Kadınların doğum deneyimleri obstetrik şiddetle bağlantılı; 'Hayvan muamelesi gördük'; Onursuz bakım, 'Benim bedenim ama benim kararım değil': Özerklik Kaybı, 'Vardılar ama yok gibiydiler': Bakımda terk edilme, 'Korku filmi gibiydi': Doğumun hissettirdikleri olmak üzere 4 tema altında toplandı. Bu temaların altında, fiziksel şiddet, sözlü şiddet, mahremiyet yoksunluğu, ben yokmuşum gibiydi, doğumun medikalizasyonu, istediklerini yaptırmak için kötü sonuçlarla korkutma/tehdit etme, kendini yetersiz hissetme/ suçlama, sanki robot gibiydiler, unutulmuş gibiydim, biraz şefkat isterdim, suçlu bebekmiş gibi hissettim ve korkuyorum başlıklı 12 kategori oluşturuldu. Kadınların doğumda fiziksel şiddet, sözlü şiddet ve mahremiyet yoksunluğu gibi onursuz bakım türlerine maruz kaldıkları belirlendi. Katılımcıların doğumlarında verilen kararlara katılamadıkları, doğumlarının medikalize edildiği, sağlık profesyonellerinin istediklerini yaptırmak için kadınları korkuttukları/tehdit ettikleri ve kadınlara doğumda yetersiz/suçlu hissettirildiği saptandı. Kadınların doğumlarında ebelerin robot gibi şefkatten ve empatiden yoksun bakım verdikleri ve kadınların kendilerini unutulmuş gibi hissettiği belirlendi. Sonuç: Kadınların doğum süreçlerinde obstetrik şiddetin farklı türlerine maruz kaldıkları tespit edildi. Obstetrik şiddetin önlenmesi için, ebelerin, kadın doğum hekimlerinin ve bakım alıcılarının konu ile ilgili farkındalıklarının artırılması ve kaynak eksiklikleri gibi yapısal sorunların çözülmesi önemlidir. Buna ek olarak, doğum süreçlerine ebelerin aktif olarak dâhil edilmesi ve ebelerin özerkliklerinin desteklenmesi kadınların kaliteli doğum bakımı almasına katkı sağlayacaktır. Anahtar kelime: Doğum Deneyimi, Obstetrik şiddet, Saygısızlık, Saygılı Annelik Bakımı, Ebelik,
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to examine women's birth experiences in the context of obstetric violence. Material and Method: This study employs a qualitative approach to investigate women's childbirth experiences through a phenomenological lens. The research gathered data from 25 pregnant women in their final trimester who sought care at the NST outpatient clinic of Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital between June 6, 2022, and June 31, 2022. These participants had previously undergone vaginal childbirth. The data analysis followed a thematic content analysis approach, utilizing the six-step process outlined by Clarke and Braun in 2017. The MAXQDA 20 software program was employed to code and analyze the data. Results: Women's birth experiences linked to obstetric violence were grouped under four main themes: 'We were treated like animals'; Dignified care, 'It is my body but not my decision': Loss of autonomy, 'It was like they were present but not present': Abandonment in care, 'It was like a horror movie': What birth felt like. Under these themes, 12 categories were created: physical violence, verbal violence, deprivation of privacy, it was as if I did not exist, medicalization of birth, threatening/threatening with bad consequences to get what they wanted, feeling inadequate/blaming, they were like robots, I felt forgotten, I would have liked some compassion, I felt like a guilty baby, I am afraid. It was determined that women were exposed to undignified forms of care such as physical violence, verbal violence and lack of privacy during birth. It was determined that the participants were not able to participate in the decisions made during their births, their births were medicalized, health professionals intimidated/threatened women to get them to do what they wanted, and women were made to feel inadequate/guilty during birth. It was determined that midwives gave robot-like care during birth to women, lacking compassion and empathy, and the women felt as if they had been forgotten. Conclusion: The study revealed that women encountered various forms of obstetric violence during childbirth. Additionally, addressing structural issues, such as resource shortages, is crucial. Encouraging the active involvement of midwives in the childbirth process and supporting their autonomy can significantly contribute to women receiving high-quality obstetric care. By taking these measures, we can work towards ensuring that women's birthing experiences are characterized by dignity, respect, and compassionate care. Keyword: Birth Experience, Obstetric violence, Mistreatment, Abuse, Disrespect, Respectful Maternity Care, Midwifery,