COVİD 19 enfeksiyonu sonrasında kısa ve uzun dönemde ortaya çıkan kronik hastalıklar, klinik semptom ve bulgular
Chronic diseases, clinical symptoms and findings that occur in the short and long term after COVİD 19 infection
  1. Tez No: 844063
  2. Yazar: ECEM ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY YILMAZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Giriş ve Amaç: 2019'un sonunda, Çin'in Hubei Eyaletindeki şehir olan Wuhan'da etiyolojisi bilinmeyen bir dizi pnömoni vakasının nedeni olarak yeni bir koronavirüs türü tanımlandı. Enfeksiyon Wuhan sonrası Çin geneline hızla yayıldı ve küresel bir salgına neden oldu. SARS-CoV-2 damlacık yolu ile bulaşan bir virüstür. COVID-19'a neden olan virüs, akut üst solunum yolu enfeksiyonu etkeni olmakla birlikte yine alt solunum yollarını da etkileyerek şiddetli pnömonilere neden olabilir. Akciğer hasarının yanında çeşitli organ hasarlarına bağlı başka semptom ve hastalıklara da neden olabilir. Çeşitli tedavi yöntemleri ile hastalık geçirilse de birçok hastada semptomların (yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, tat koku değişikliği, baş ağrısı, baş dönmesi, öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, kas ağrısı, duygu durum bozuklukları) kısa veya uzun dönemde kalıcı olduğu görülmüştür. Hastalığın aktif süreci sonrasında hastalığın sebep olduğu klinik durumlar Post-COVİD sendromu olarak adlandırılmıştır. Enfeksiyonun neden olduğu hipoksiye bağlı olarak miyokardın etkilenmesi ile miyokardit, akut koroner sendromlar, aritmi, miyokard infarktüsü, kalp yetmezliğine neden olabilir. COVİD19 enfeksiyonunun pıhtılaşma bozukluğuna da neden olduğu bilinmektedir. Hiperkoagülabilite sonucunda geçici iskemik atak, pulmoner tromboemboli, venöz tromboemboli, dissemine intravasküler koagülasyon, serebrovasküler olaylar ve yine miyokard infarktüsü oluşabilir. Aktif enfeksiyona verilen sistemik yanıttan kaynaklı nörolojik komplikasyonlar gelişebilir. (guillain barre, multiple skleroz vb) Bununla birlikte hastalığa ya da verilen tedaviye bağlı olarak hastalarda endokrinolojik veya metabolik komplikasyonlar sonucu kalıcı hastalıklar gelişebilir. (diabetes mellitus, dislipidemi, akut ya da kronik böbrek hasarı ve hipertansiyon gibi.) Yapılan araştırmalarda COVİD-19 sırasında olan bir dizi faktöre bağlı bulgu ve semptomlar gözlenmiştir ancak COVİD-19 sonrası kısa ve uzun dönemde hastalarda devam eden semptom ve yeni tanı alınan hastalıkların sıklığı hala aydınlatılamamıştır. Bu çalışma ile COVİD-19 geçirmiş ve enfeksiyon öncesi semptomu olmayan hastalarda kısa dönem (ilk 6 ay) ve uzun dönemde (6 ay sonrasında) görülen kalıcı semptomlar ve yeni tanı alınan hastalıklarının sıklığı ile ilgili veriler sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Dahiliye Kliniği poliklinik ve servislerine başvuran 18 yaşını geçmiş, COVİD-19 enfeksiyonu geçirmiş olan hasta ve hasta yakınları dahil edilmiştir. Kesitsel anket çalışması ile bu hastaların Covid-19 enfeksiyonu geçirdikten sonra 6 ay içerisinde veya 6 aydan uzun süren semptomları ve yeni tanı aldığı hastalıkları kaydedildi. Araştırmamıza katılan hastalar COVİD-19 enfeksiyonu sonrası 6 ay ile 1 yıl arasında olanlardı. Çalışmamıza 1808 hasta dahil edildi. Bulgular: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine herhangi bir sebeple ayaktan başvurmuş, COVİD-19 enfeksiyonu sırasında yatarak ya da ayaktan tedavi gören, enfeksiyonun üzerinden en az 6 ay geçmiş olan 1808 hastaya yüz yüze anket çalışması uygulandı. Katılımcıların COVİD-19 enfeksiyonu sonrasında ilk altı ayda ve altı ay üzerinde enfeksiyondan sonra devam eden şikayetleri ve yeni tanı aldıkları hastalıkları kaydedildi. Katılımcıların yaş ortalaması 51,4 ± 16,1 (18-95) olarak bulundu. Kadın ve erkek katılımcı sayısı eşitti. İlk altı ayda devam eden en sık semptomlar halsizlik ve yorgunluk (%53,5), nefes darlığı (%35,6), öksürük (%35), sırt ve bel ağrısı (%34,2) olarak bulundu. Bunlardan halsizlik ve yorgunluk, sırt ve bel ağrısı istatistiksel olarak kadın cinsiyette anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: At the end of 2019, a novel coronavirus with an unknown etiology was identified as the cause of a series of pneumonia cases in Wuhan, a city in the Hubei Province of China. The infection rapidly spread throughout China after Wuhan, leading to a global pandemic. SARS-CoV-2 is primarily transmitted through respiratory droplets. The virus responsible for COVID-19 can cause acute upper respiratory tract infections and, in some cases, severe pneumonia by affecting the lower respiratory tract. Besides lung damage, it can lead to various organ damages and result in other symptoms and conditions. While various treatment methods are available, it has been observed that in many patients, symptoms such as fatigue, weakness, forgetfulness, changes in taste and smell, headache, dizziness, cough, shortness of breath, angina, myalgia, and psychological symptoms persist in the short or long term. Following the active phase of the disease, clinical conditions caused by the disease have been referred to as Post-COVID syndrome. Due to hypoxia caused by the infection, myocarditis, acute coronary syndromes, arrhythmias, myocardial infarctions, and heart failure can occur. COVID-19 infection is also known to cause coagulation disorders. Hypercoagulability can lead to transient ischemic attacks, pulmonary thromboembolism, venous thromboembolism, disseminated intravascular coagulation, cerebrovascular events, and myocardial infarctions. Neurological complications can develop due to the systemic response to the active infection (such as Guillain-Barre syndrome, multiple sclerosis, etc.). Additionally, due to the disease or the treatment received, patients may develop permanent conditions resulting from endocrinological or metabolic complications (such as diabetes mellitus, dyslipidemia, acute or chronic kidney damage, and hypertension). Research has observed various symptoms and signs during COVID-19 based on a series of factors, but the frequency of persistent symptoms and newly diagnosed diseases in patients in the short and long term after COVID-19 is still not fully understood. This study aims to provide data on the frequency of persistent symptoms and newly diagnosed diseases in patients who have recovered from COVID-19 and had no symptoms before the infection, both in the short term (within the first 6 months) and in the long term (after 6 months). Materials and Methods: Patients aged 18 and older who had experienced COVID-19 infection and their relatives who applied to the Internal Medicine Clinic outpatient and inpatient services of Health Sciences University Ankara Bilkent City Hospital were included in the study. A cross-sectional survey was conducted to record the symptoms persisting within six months after COVID-19 infection or lasting for more than six months, as well as newly diagnosed diseases. A total of 1808 patients were included in the our study. Results: Face-to-face survey interviews were conducted with 1808 patients who had applied to the Internal Medicine outpatient clinic of Ankara Bilkent City Hospital for any reason, who had been treated as inpatients or outpatients during the COVID-19 infection, and who had passed at least one year since the infection. The mean age of the participants was found to be 51.4 ± 16.1 (18-95) years. The number of female and male participants was equal. The most common symptoms persisting in the first six months were fatigue and weakness (53.5%), shortness of breath (35.6%), cough (35%), and back and waist pain (34.2%). Fatigue and weakness, as well as back and waist pain, were statistically significant in females (p0.05).