Selfoc fiber optik kablolarda düzlemsel dispersiyon
- Tez No: 8441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Günümüz haberleşme teknolojisi nde fiber optik kablolar yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiber optik kablolar çok az kayıpla, çok yüksek bant genişliğine sahip iletim ortamıdır. Fiber optik kablo hakkındaki araştırma sahalarından biri de, fiber optik kabloya giren ışık demetinin, fiber optik kablo çıkışında bozulmasının en aza indirilmesidir. Bu çalışmada haberleşmede kullanılan değişik fiber optik kablo türlerinden, çok özlü çekirdekli (multicore) selfoc fiber optik kablolarda, düzlemsel dispersiyon ve sebepleri incelendi. Çalışma teorik ve deneysel olmak üzere i İd aşamada gerçekleştirildi. Bu gaye ile birinci aşamada, fiber optik kablo ve türleri hakkında genel bilgiler verildi. Sonra, bir ışık demetinin selfoc fiber optik kablo içerisindeki dağılım olayı, teorik olarak incelendi, matematik analizi yapıldı. ikinci aşamada, yüzey düzlemi dispersiyonun belirlenmesi için, gerekli deney seti kuruldu. Deneyden elde edilen veriler, bilgisayar yardımıyla grafiktendi nlerefc düzlemsel koordinatlarda çeşitli harmoni k dispersiyonîar gözlendi
Özet (Çeviri)
il ABSTRACT Fiber optic cables have been used extensively in today's communicative technology. Fiber optic cables are the conducting media which have ultimate band width with least loss. One of the research field about fiber optics is focused on preventing the distorsion of the output beam of the input beam to the fiber cable. In this study, we have explored the causes of surface dispersion of multicore 3elfoc fiber optic cables which are used in communication. The study wa3 realized through two stages as theoretical and experimental. For this reason, information were given about, the sorts of fiber optic cables at the first step. Then, the dispersion of a light beam in the 3elfoc fiber optic cable was studied theoretically, and analyzed mathematically. In the second 3tage, the necessary experimental set was built in order to determine the surface dispersion. The computer graphics of the experiment data have shown various harmonical dispersions at the surface coordi nates.