Kurumsal sosyal sorumluluk algısının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinde yöneticiye duyulan güvenin aracılık rolü
The mediating role of trust in managers in the effect of corporate social responsibility perception on organizational citizenship behavior
- Tez No: 844106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Kurumsal sosyal sorumluk algısının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisini ve bu etkide yöneticiye duyulan güvenin aracılık rolünü belirlemek ve literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Kütahya ve Eskişehir illerinde bulunan iki kamu hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini bu hastanelerde görev yapan 491 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Veriler yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to determine the effect of corporate social responsibility perception on organizational citizenship behavior and the mediating role of trust in the manager in this effect and to contribute to the literature. Materials and Methods: This research was conducted in two public hospitals located in Kütahya and Eskişehir provinces. The sample of the research consists of 491 healthcare professionals working in these hospitals. Data were collected by face-to- face survey method.