Glomerülonefrit tanısıyla takipli SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçiren hastaların enfeksiyon öncesi ve sonrası böbrek fonksiyonlarının ve sağlığının karşılaştırılması
- Tez No: 844229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL GÖKÇAY BEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Şiddetli akut solunum yolu sendromuna (SARS-CoV-2) neden olan virüs, ilk olarak Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde tanımlanmıştır. Aylar içinde virüs tüm dünyaya yayılmış; Mart 2020'nin başında pandemi olarak ilan edilmiştir. SARS-CoV-2, viral pnömoni hospitalizasyon gerektirebilen, solunum yetmezliği ve multi-organ tutulumu gösteren ateşli bir hastalıktır. (1,2) Retrospektif çalışmalar hipertansiyonu, kardiyovasküler hastalık öyküsünü, diyabeti, ileri yaşı ve immün yetersizliğe neden olduğu için kronik böbrek hastalığını da COVİD-19 için risk faktörleri olarak tanımlamıştır (3). Son çalışmalarda, SARS-CoV-2'nin nefrotropik bir virüs olduğu kanıtlanmıştır (6). Çalışmamızda daha önce tanı almış glomerüler hastalıklar tanısı ile takipli hastaların SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçirdikten sonraki böbrek fonksiyonlarının ve genel böbrek sağlığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020- Ocak 2022 yılları arasında nefroloji polikliniğinde takipli glomerulonefrit tanısı olup SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçiren 36 hastanın verileri incelendi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, komorbid hastalıkları, laboratuvar değerleri (hemoglobin, hematokrit, trombosit, üre, BUN, kreatin, GFR, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, total protein, albümin, elektrolit değerleri, 24 saatlik idrar protein, kreatin, albümin değerleri, C-reaktif protein, düşük yoğunluklu lipoprotein, ürik asit, tam idrar tahlili) ve patoloji sonuçları kaydedilerek analiz edildi. Bulgular: Enfeksiyon öncesi ve sonrası karşılaştırma yapıldığında trombosit, albümin, 24 saatlik idrar kreatinin ve spot idrar eritrosit değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05). Sonuç: Glomerulonefrit tanılı SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçiren hastaların böbrek fonksiyonları ve genel böbrek sağlığı SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçirmeden önceki durumlarına göre farklı değildir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The virus that causes severe acute respiratory syndrome (SARS-CoV-2) was first identified in Wuhan, China, in December 2019. Within months, the virus spread all over the world and was declared a pandemic at the beginning of March 2020. SARS-CoV-2, viral pneumonia, is a febrile illness that may require hospitalization, respiratory failure, and multi-organ involvement (1,2). Retrospective studies have identified hypertension, history of cardiovascular disease, diabetes, advanced age, and also chronic kidney disease as it causes immune deficiency as risk factors for COVID-19 (3). Recent studies have proven that SARS-CoV-2 is a nephrotropic virüs (6). Our study aimed to evaluate the kidney functions and general kidney health of patients with previously diagnosed glomerular diseases and follow-up after SARS-CoV-2 infection. Materials and Methods: The data of 36 patients who were diagnosed with glomerulonephritis and had SARS-CoV-2 infection with follow-up in the nephrology outpatient clinic between January 2020 and January 2022 were examined. Patients' age, gender, comorbid diseases, laboratory values (hemoglobin, hematocrit, platelet, urea, BUN, creatine, GFR, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, total protein, albumin, electrolyte values, 24-hour urine protein, creatine, albumin values, C -reactive protein, low density lipoprotein, uric acid, complete urinalysis) and pathology results were recorded and analyzed. Results: When comparing before and after infection, a statistically significant difference was found between platelet, albumin, 24-hour urine creatinine and spot urine erythrocyte values (p0.05). Conclusion: The kidney functions and general kidney health of patients with SARS-CoV-2 infection diagnosed with glomerulonephritis are not different from their condition before SARS-CoV-2 infection.