Primer glomerulonefritlerde gebelik sonuçlarının çok merkezli değerlendirilmesi
Multicenter evaluation of pregnancy outcomes in primary glomerulonephritis
- Tez No: 873065
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET HAKKI ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Primer Glomerulonefritler (Minimal değişiklik hastalığı, IgA nefropatisi, Membranöz nefropati, Membranoproliferatif glomerulonefrit, Fokal segmental glomeruloskleroz) toplumda nadir görülen hastalıklar olmakla birlikte bu hastalıklara sahip kadınların çoğu doğurganlık çağındadır. Glomeruler hastalıklarda ortaya çıkan renal fonksiyonlarda bozulma, proteinüri, hipertansiyon gibi komplikasyonlar aynı zamanda artmış maternal ve fetal risk ile ilişkilidir. Çalışmamızda; bu spesifik hasta grubunda böbrek hastalığının gebelik sonuçlarına ve gebeliğin de böbrek hastalığı üzerine olan etkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Renal biyopsi ile kanıtlanmış primer glomerulonefrit tanısıyla takipli olan ve takipte gebelik yaşayan hastalar ile ilk kez gebeliği sırasında bulguları gelişip primer glomerulonefrit tanısı konulmuş hastalar çalışmaya dahil edildi. Retrospektif, çok merkezli olan bu çalışmada toplam 118 hasta ve 138 gebelik incelendi. Hastaların demografik verilerine ek olarak; gebelik öncesi ve gebelik sırasındaki serum kreatinin ve tahmini glomeruler filtrasyon hızı (eGFR) değerleri, proteinüri miktarı, kan basıncı kontrolü, kullandıkları ilaçlar gibi bilgiler hasta dosyalarından ve bilgisayar kayıt sistemlerinden elde edilmiş ve maternofetal sonlanımlar hakkında değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Olumsuz maternofetal sonuçlar genel olarak normal populasyon ile benzer bulundu. Bunun nedeninin hasta popülasyonumuzun çoğunluğunun (%66,7) Evre 1-2 kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalardan oluşması olduğu düşünüldü. Çalışmamızda glomerulonefrit alt grupları arasında maternofetal sonlanımlar açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılığa rastlanmadı. Düşük doğum ağırlığı ile gebelik öncesi serum kreatinin değeri arasındaki ilişki anlamlılığa yakındı (p=0,059). Preterm doğum sıklığı genel populasyona göre artmış olarak bulundu ve gebelik öncesi eGFR düşük olan hastalarda preterm doğum daha sık görüldü (p=0,02). Preeklampsi gelişimi, gebelik öncesi proteinüri ve beden kitle indeksi (BMI) ile orantılı bulundu. Preeklampsi gelişen hastalarda BMI ortanca 28,8 (24,8-32,4), gelişmeyenlerde ise 24,7 (22,6-26) idi (p=0,009). Gebelik öncesi proteinürisi >500 mg olan 68 hastanın 9'unda (%13,2) preeklampsi gelişirken,
Özet (Çeviri)
Aim: Primary Glomerulonephritis (Minimal change disease, IgA nephropathy, Membranous nephropathy, Membranoproliferative glomerulonephritis, focal segmental glomerulosclerosis) are rare diseases in society, but most of the women with these diseases are in the reproductive age. Complications such as deterioration in renal functions, proteinuria, and hypertension that occur in glomerular diseases are also associated with increased maternal and fetal risks. In our study; We aimed to examine the effect of kidney disease on pregnancy outcomes and the effect of pregnancy on kidney disease in this specific patient group. Method: Patients who were followed up with a diagnosis of primary glomerulonephritis proven by renal biopsy and who became pregnant during follow- up, and patients whose symptoms developed for the first time during pregnancy and were diagnosed with primary glomerulonephritis were included in the study. In this retrospective, multicenter study, a total of 118 patients and 138 pregnancies were examined. In addition to the demographic data of the patients; Information such as serum creatinine and estimated glomerular filtration rate (eGFR) values before and during pregnancy, amount of proteinuria, blood pressure control, and medications used were obtained from patient files and computer recording systems, and maternofetal outcomes were evaluated. Results: Adverse maternofetal outcomes were generally found to be similar to the normal population. It was thought that the reason for this was that the majority of our patient population (66.7%) consisted of patients with Stage 1-2 chronic kidney disease (CKD). In our study, no statistically significant difference was found between glomerulonephritis subgroups in terms of maternofetal outcomes. The relationship between low birth weight and pre-pregnancy serum creatinine value was close to significance (p=0.059). The frequency of preterm birth was found to be increased compared to the general population, and preterm birth was more common in patients with low eGFR before pregnancy (p = 0.02). The development of preeclampsia was found to be proportional to pre-pregnancy proteinuria and body mass index (BMI). The median BMI was 28.8 (24.8-32.4) in patients who developed preeclampsia and 24.7 (22.6-26) in those who did not (p=0.009). Preeclampsia v developed in 9 of 68 patients (13.2%) with pre-pregnancy proteinuria >500 mg, while preeclampsia was detected in 2 of 33 patients (6.1%) with