Primer glomerülonefriti olan gebe hastaların böbrek fonksiyonları ve gebelik sonlanımları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of pregnant patients with primary glomerulonephritis in terms of renalfunctions and pregnancy outcomes
- Tez No: 862830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SERRA ARTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Primer Glomerülonefriti Olan Gebe Hastaların Böbrek Fonksiyonları ve Gebelik Sonlanımları Açısından Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Glomerülonefritler son dönem böbrek hastalığına (SDBH) yol açan nedenler arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Genç erişkin yaşta ise SDBH'nin en sık sebebini oluştururlar. Glomerülonefritli hastalarda takip hedeflerimiz arasında hastalığın remisyona girmesi, nüks etmemesi, renal fonksiyon kaybındaki progresyonu ve gelişebilecek komorbiditeleri engellemek, uygun tedavi seçeneklerini belirlemek sayılabilir. Gebelik, glomerülonefritli kadınlarda hem nefrolojik hem de obstetrik açıdan olumsuz sonuçlara yol açabilecek ek bir stres faktörü olabilir. Gebelik ve sonrasında hastalık seyrini gösteren çalışma sayısı fazla olmayıp bilgilerimiz kısıtlıdır. Bu çalışmada, primer glomerülonefritli (PGN) hastaların gebeliklerinde oluşabilecek olumsuz sonuçları ve gebeliğin renal sağ kalıma olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmaya, gebe grubu olarak İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı'nın kronik glomerülonefrit polikliniğinden PGN tanısıyla takipli kadın hastalardan takibimiz sırasında en az bir gebelik öyküsü olanlar dahil edildi. İlk başvurusu gebelikte olup tanısı gebelikte konulan ve takibe başlanan hastalar da çalışmaya alındı. Gebelik tarihleri 1998-2022 yılları arasında olup, 31 hastaya ait 40 gebelik mevcuttu. Kontrol grubunda aynı şekilde kronik glomerülonefrit polikliniğinden PGN tanısı ile takipli, hiç gebe kalmamış reprodüktif çağdaki 30 kadın hasta mevcuttu. Retrospektif olarak hastaların gebelik özellikleri, yenidoğan sonuçları, gebelik ve postpartum dönemdeki klinik, laboratuvar, tedavi özellikleri kaydedildi. Gebe grubu bu bilgiler doğrultusunda değerlendirildi. Gebe ve kontrol grubu renal sağ kalım açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Sağlıklı doğum oranı %95, gebelikte hastalık aktivasyonu oranı %25, preeklampsi %7.5'idi. Preterm doğum %51'di, yenidoğan yoğun bakım yatışı gebeliklerin %37'sinde izlenmişti. İkinci trimesterde serum kreatininde düşüş, tahmini glomerüler filtrasyon hızında (eGFR) artış olmuştu. Üçüncü trimesterde serum albümininde düşüş, proteinüride artış olmuştu. Gebelik öncesi ile 2. trimester arasında (p=0.002) ve 2. trimesterle postpartum 36. ay arasında (p=0.023) kreatinin ölçümleri anlamlı farklılık içermekteydi. Gebe ve kontrol grubu arasında beş yıl içerisindeki yapılan üç karşılaştırmada kreatinin ve eGFR değerleri istatistiksel olarak benzerdi. Sonuçlar: Bu çalışma, özellikle erken evre kronik böbrek hastalığı (KBH) olan PGN hastalarında gebeliğin renal fonksiyon kaybında artışa yol açmadığını; sağlıklı yenidoğan oranının yüksek olduğunu destekler niteliktedir. Gebelik öyküsü olan ve olmayan hastalar arasında benzer renal sağ kalım sonuçları görülmüştür. Gebelik öncesinde hastalığın remisyonda olması ve gebelik boyunca uygun tedavi ile yakın takip yapılması önemlidir. Preeklampsi ve hastalık aktivasyonu riski uutulmamalıdır. Gebeliğin, PGN üzerine olan etkilerinin ve PGN'nin gebeliğe olan etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi adına ek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Pregnant Patients with Primary Glomerulonephritis in Terms of Renal Functions and Pregnancy Outcomes Background and Objectives: Glomerulonephritis is the third most common cause of end stage renal disease (ESRD) in general population and the most common cause in young adulthood. Follow-up goals in patients with glomerulonephritis include remission of the disease, prevention of recurrence, prevention of progression in loss of renal function and comorbidities, and determination of appropriate treatment options. Pregnancy may be an additional stress factor in women with glomerulonephritis that can lead to adverse outcomes, both nephrologically and obstetrically. There are not many studies showing the course of the disease during and after pregnancy thus our knowledge is limited. This study aims to investigate the negative outcomes that may occur in the pregnancies of patients with primary glomerulonephritis (PGN) and the effect of pregnancy on renal survival. Patients and Methods: The study group included female patients with a history of at least one pregnancy during follow-up, who were followed up with the diagnosis of PGN at the Chronic Glomerulonephritis Outpatient Clinic of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Nephrology. Patients whose first presentation was during pregnancy and who were diagnosed with PGN during pregnancy therefore whose follow-up started during pregnancy were also included in the study. Pregnancy dates were between 1998 to 2022, and there were 40 pregnancies belonging 31 patients. In the control group, there were also 30 female patients of reproductive age who were followed up at the Chronic Glomerulonephritis Outpatient Clinic with the diagnosis of PGN and had never been pregnant. Pregnancy characteristics, neonatal outcomes, clinical, laboratory and treatment characteristics of the patients during pregnancy and postpartum period were recorded retrospectively. The study group was evaluated in line with this information. Study and control groups were compared in terms of renal survival. Findings: Healthy birth rate was 95%, disease activation rate during pregnancy was 25%, and preeclampsia rate was 7.5%. Preterm birth rate was 51%, neonatal intensive care unit admission was observed in 37% of pregnancies. In the second trimester, there was a decrease in serum creatinine and an increase in estimated glomerular filtration rate (eGFR). In the third trimester, there was a decrease in serum albumin and an increase in proteinuria. There was a significant difference in creatinine measurements between pre-pregnancy and the 2nd trimester (p=0.002) and between the 2nd trimester and the 36th month postpartum (p=0.023). Creatinine and eGFR values were statistically similar in three comparisons made within five years between the pregnant and control groups. Conclusions: These results support that pregnancy does not lead to an increase in the loss of renal function, especially in PGN patients with early-stage chronic kidney disease (CKD) and healthy newborn rate is high. Similar renal survival outcomes were seen between patients with and without a history of pregnancy. It is important that the disease is in remission before pregnancy also that appropriate treatment and close follow-up are performed throughout pregnancy. The risk of preeclampsia and disease activation should be kept in mind. Additional studies are needed to better understanding of the effect of pregnancy on PGN and the effect of PGN on pregnancy.