Vitamin B12 eksikliği olan adölesanlarda endotelyal mikropartikül ve asimetrik dimetilarjinin ilişkisi
Relationship between endothelial microparticles and asymmetric dimethylarginine in adolescents with vitamin B12 deficiency
- Tez No: 844232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ALTUNER TORUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Vitamin B12 eksikliği gelişen hastalarda intrasellüler methionin remetilasyonu inhibe olmasıyla hiperhomosisteinemi gelişir. Hiperhomosisteinemi birçok hayvan modelinde göstermiştirki endoplazmik retiküler stresi artırmakta, aorta düz kas hücrelerini büyütmekte, plazma lipid oksidasyonunu, inflamasyonu ve koagulasyonu artırmaktadır. Homosisteinin metilasyonunda vitamin B12 kofaktör olarak rol oynar. Ateroskleroz gelişiminde sigara içilmesi, pozitif aile hikayesi, hiperkolesterolemi bir risk faktörüdür fakat plazma homosistein seviyesi yüksekliği ateroskleroz ve koroner arter hastalığında bağımsız bir risk faktörüdür. Karotis intima media kalınlığı (KİMK) aterosklerozun erken bir göstergesidir. Sol ventriküler hipertrofisinin noninvazif ekokardiyografik göstergesi olan sol ventriküler kitle indeksi (SVKİ), kardiyovasküler hastalıklarda prognostik ve diagnostik bir belirteçtir. İnflamatuar ve fiziksel uyaranlar endotel hücrelerinde aktivasyona ve apoptozise neden olarak endotelyal mikropartiküllerin (EMP) salınmasına sebep olurlar. Asimetrik Dimetilarjinin (ADMA), esas olarak endojen nitrik oksit sentaz inhibitörüdür. Çalışmamızın amacı; vitamin B12 eksikliği saptanan adölesanlarda, sol ventriküler kitle indeks ve karotid intima media kalınlığı ile endotel kaynaklı mikropartiküller ve asimetrik dimetilarjinin arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Materyal ve Metod: Adölesan yaşları 11-17 yıl arasında değişen vitamin B12 eksikliği saptanan 50 hasta ile yaş ve cins uyumlu 38 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Çalışma grupları vitamin B12 eksikliği olanlar (B12200 pg/ml) olarak belirlendi. Olguların antropometrik ve kan basıncı ölçümleri yapıldı. Tüm olgularda endotelyal mikropartikül sayısı (CD144+ EMP, CD146+ EMP, CD105+ EMP) flow sitometride belirlenirken ADMA değerleri biyokimya laboratuvarında Yüksek Performanslı Sıvı Kromotografisi (HPLC) yöntemiyle ölçüldü. Ekokardiyografi ile SVKİ ve KİMK ölçüldü. Hasta grubunda hemogram, ferritin, folik asit, homosistein, BUN, kreatinin, kolesterol, trigliserit, LDL, HDL, AST, ALT, LDH düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hyperhomocysteinemia improves with the inhibition of intracellular methionine remethylation in vitamine B12 deficiency patients. Hyperhomocysteinemia has shown that homocysteine increases the endoplasmic reticulum stress, enlarges the aortic smooth muscle cells, trigger plasma lipid oxidation, increases the inflammation and coagulation. İn several animal models vitamine B12 acts as a cofactor in the methylation of homocysteine. Many studies have shown that smoking, positive family history and hypercholesterolemia is a risk factor on atherosclerosis phenomena. High plasma homocysteine level is an independent risk factor for atherosclerosis and coronary artery disease. Carotid intima-media thickness is an early indicator of atherosclerosis. Left ventricular mass index (LVMİ) that is noninvasive echocardiographic indicator of left ventricular hypertrophy is a prognostic marker in cardiovascular disease. Inflammatory and physical stimulations cause the release of endothelial microparticles (EMP) by causing the activation of endothelial cells and apoptosis. Asymmetric dimethylarginine (ADMA) is mainly endogenous nitric oxide synthase inhibitor. EMP and ADMA thought to play a key role related to endothelial dysfunction. Aims: The aim of our study, examine the relationship between left ventricular mass index and intima-media thickness and endothelium-derived microparticles and asymmetric dimethylarginine at vitamine B12 deficiency adolescents. Methods: Adolescent with age ranging between 11-17 years age eighty-eight patients detected; 50 patients of vitamine B12 deficiency and 38 healthy controls were included in the study. The study population was divided into two groups: group 1 vitamine B12 deficiency adolescents (vitamine B12200 pg/ml). In all subjects, anthropometrics and blood pressures measurements were recorded. In all cases number of endothelial microparticles (CD144+ EMP, CD146+ EMP, CD105+ EMP) were measured in the flow cytometry and ADMA levels were measured in Biochemistry Laboratory with High Performance Liquid Chromatography (HPLC) method. The cIMT and LVMİ were assessed using high-resolution echocardiography by an experienced pediatric cardiologist.