Avrupa Birliği'ne gerçekleşen düzensiz göçlerin sosyal inşacı perspektiften değerlendirilmesi
Evaluating irregular migrations to the European Union from a social constructivist perspective
  1. Tez No: 844236
  2. Yazar: MERT ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR ERKEM GÜLBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'ya gerçekleşen göçler çıkarlar bağlamında değişkenlik göstermiştir. Avrupa ülkeleri dönemin koşullarına göre farklı göç politikaları geliştirmişlerdir. Farklı göç politikalarını oluştururken ülkelerin çıkarları ön planda tutulmuştur. Avrupa Birliği'nin kuruluşundan sonra göç politikaları konusunda Avrupa Birliği ülkeleri arasında ortak politika oluşturma süreçleri başlamıştır. Ancak Avrupa Birliği'nin uluslarüstü bir yapı olmamasından kaynaklı üye ülkeleri bağlayıcı kararlar alınamamıştır. Avrupa'ya gerçekleşen düzensiz göçleri önlemek için Avrupa Birliği dış sınırların kontrollerini artırma yoluna gitmiştir. Ancak 2015 yılında meydana gelen Mülteci krizi esnasında Avrupa Birliği'nin göç politikaları etkisiz kalmıştır. Avrupa Birliği içerisinde oluşturulmaya çalışılan ortak politikalar, üye devletlerin kendi egemenlik haklarını kullanmasıyla ortak politikalardan uzak bir politika uygulamalarına yol açmıştır. 11 Eylül terör saldırıları ve Londra'da gerçekleşen terör olaylarının düzensiz göç söylemleriyle birleştirilmesi Avrupa Birliği ülkelerinde güvensizlik ortamı yaratmıştır. Söylemler, düzensiz göçmenlerin tehdit olarak algılanmasına yol açmıştır. Avrupa Birliği'nin, önemine vurgu yaptığı değerler, işlevsiz kalmıştır. Avrupa Birliği ülkelerinde sosyal inşacılığın özellikle üzerinde durduğu yapı-yapan kavramı politika oluşturma süreçlerinde önemli bir rol oynamıştır. Düzensiz göçle birlikte meydana gelen etkileşimler kimlik, kültür, norm, çıkarlar konusunda Avrupa Birliği'nde değişime neden olmuştur. Yaşanan düzensiz göçler sonrasında bireyler ve aktörler birbirlerini etkilemişlerdir. Aktörler Avrupa Birliği içerisindeki yapıda değişiklikliklere neden olmuştur. Avrupa Birliği içerisindeki yapıda gerçekleşen değişimler ise diğer ülkelerle arasındaki ilişkilerin değişmesine neden olmuştur. Aktörler yapıları, yapılar da sistemi etkilemiştir. Aynı zamanda sistemler yapıları ve yapılar aktörleri ve aktörler de bireyleri etkilemiştir. Düzensiz göç sonrasında Avrupa Birliği içerisinde karşılıklı inşa süreçleri çok düzeyli bir şekilde meydana gelmiştir. Düzensiz göç aynı zamanda kimlik ve kültür bağlamında öteki kavramını yaratarak, Avrupalı kimliğinin şekillenmesinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The migrations to Europe after World War II varied in terms of interests. European countries developed different migration policies based on the conditions of the period, prioritizing their own interests. Following the establishment of the European Union, efforts were made to create common migration policies among EU countries. However, due to the EU not being a supranational entity, binding decisions could not be made among member states. In order to prevent irregular migration to Europe, the EU opted to increase controls at external borders. Nevertheless, during the Refugee Crisis in 2015, EU migration policies proved ineffective. Attempts to formulate common policies within the EU led to divergent practices among member states, as each country asserted its sovereignty. The narratives associating irregular migration with the discourse of the 9/11 terrorist attacks and events in London created an atmosphere of insecurity in European Union countries. These discourses contributed to the perception of irregular migrants as threats. The values emphasized by the European Union lost their significance, and attempts to establish common policies were undermined by the exercise of sovereignty by member states. The fusion of the narratives surrounding irregular migration with the 9/11 terrorist attacks and events in London created an atmosphere of distrust in European Union countries. These discourses contributed to the perception of irregular migrants as threats. The values emphasized by the European Union lost their significance, and attempts to establish common policies were undermined by the exercise of sovereignty by member states. In European Union countries, the concept of structure-agency, particularly emphasized by social constructivism, played a significant role in policy-making processes. Irregular migration and the resulting interactions led to changes in identity, culture, norms, and interests within the European Union. Individuals and actors influenced each other in the aftermath of irregular migrations, causing changes in the EU's internal structure. These changes within the EU's internal structure, in turn, affected its relations with other countries. Actors influenced structures, structures influenced systems, and systems influenced structures and actors, creating multi-level mutual construction processes within the European Union. Irregular migration also played a role in shaping the European identity by creating the concept of the 'other' in the context of identity and culture.