Ütopyacı düşüncede kamusal alan ve kent mekanı ilişkisinin incelenmesi
An enquiry on the relationship of public sphere and urban space in utopian thought
- Tez No: 844235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı, ütopya metinlerinde mekanın ve kamusal alanın insan üzerindeki etkilerine bakmaktır. Çalışmada ütopya kavramı hem tarihsel hem de anlam bilgisi boyutunda incelenmiş ve içine anti-ütopya ve distopya kavramlarını da alarak genişletilmiştir. Mekan için ise salt fiziksel tanımlanın ötesine geçilerek mekana yönelik insan algısı ve deneyimleri öne çıkarılmıştır. Çalışmanın bir diğer kavramı olan kamusal alan ise insanların biraraya gelebildiği yerler olarak mekan ile ilişkilendirilmiştir. Bu ilişkinin boyutunun incelenmesinde kamusal alanın tarih boyunca kazanmış olduğu belirli işlevler ön plana çıkarılmıştır. Bunlar yabancı ile biraraya gelme, görünürlük, karşılıklı iletişim ve temastır. Çalışmanın altyapısını oluşturan bu üç kavram tarihsel olarak modernizmle kesişmektedir. Yeni bir yaşam ideali olarak ütopya modernizmin başlangıcı ile gelişirken, modernizmin sunduğu bu yeni ideallere yönelik eleştiriler ise distopya biçiminde ifade bulmuştur. Benzer şekilde mekan ve kamusal alana insan ölçeğinde bakan çalışmalar da modernizme eleştiriden beslenmektedir. Bu bağlamda ütopyanın hem eleştiri hem de değişim işlevine odaklanılmış ve çalışmaya dahil edilen eserler buna göre ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to look at the effects of space and public sphere on people in utopian texts. The study takes the concept of utopia in both historical and semantical perspectives and this concept was expanded by including additional concepts like anti-utopia and dystopia. As to the concept of space, it has gone beyond purely physical definitions, human perception and experiences regarding space have been highlighted. Another concept of the study, public sphere, is associated with space as places where people can come together. In examining the extent of this relationship, it highlights certain functions that the public sphere has acquired throughout history. These are coming together with the stranger /the other, visibility, mutual communication and contact. These three concepts, which form the basis of this study, intersect historically with modernism. While utopia, as a new ideal of life, developed with the beginning of modernism, criticisms of these new ideals offered by modernism were expressed in the form of dystopia. Similarly, studies that look at space and public space on a human scale are also fed by criticism of modernism. In this context, it has focused on critical and transformative functions of utopia and distinguished the included works accordingly.