Ebeveyn kaybı yaşama, psikolojik iyi oluş ve kader algısı üzerine bir nicel araştırma
A quantitative study on the relationship between experiencing parental loss, psychological well-being and perception of fate
- Tez No: 844254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HOROZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın konusu ebeveyn kaybı yaşama, psikolojik iyi oluş ve kader algısı arasındaki ilişkidir. Çalışmada ebeveyn kaybı yaşamış ve yaşamamış bir örnekleme ulaşılarak, ebeveyn kaybı yaşama, psikolojik iyi oluş ve Kader algısı arasındaki ilişkiler incelenecektir. Ayrıca cinsiyet, yaş, medeni durum, ekonomik durum ve eğitim durumu gibi demografik değişkenlerle psikolojik iyi oluş, kader algısı ve dindarlık ilişkisi de ele alınacaktır. Kader algısının kişilerin psikolojik iyi oluşlarıyla ilgili çeşitli çalışmalar yapılmış ve bu algının kişinin kendisini ve yaşamı anlamlandırmada önemli bir etken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada ise, ergenlik dönemi öncesinde ebeveyn kaybı yaşamış ve kendisini Müslüman olarak nitelendiren kişilerin, kader algıları ve psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkiyi nicel yöntemle ele almak suretiyle Din Psikolojisi literatürüne özgün bir katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of parental loss on the perception of fate and psychological well-being, and also to examine the relationship between the perception of fate, intrinsic religious motivation, and psychological well-being. In addition to the main variables, the study also aims to investigate the relationships between some demographic and psycho-social sub-variables. In the research, a survey was conducted using the survey technique, one of the quantitative methods, to compare the situation of those who have experienced the loss of a parent and those who have not experienced this. The sample of the study, in which the relational screening method was used, consisted of a total of 784 adults, 251 of whom experienced the loss of a parent before the age of 16. In the study, data were collected using the Personal Information Form, Theistic Fatalism Scale (TFS), Psychological Well-Being Scale, and Intrinsic Religious Motivation Scale (IRMS).