Taşrada öteki olmak: Milliyetçi muhafazakâr çerçevenin dışında kalanlar
Being the other in the periphery: Being outside of the nationalist-conservative framework
- Tez No: 844309
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KAAN KAYNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma taşrada yaşayan ve taşradaki milliyetçi muhafazakâr çoğunluğun dışında kalan bireylerin ötekileştirilme süreçlerine ışık tutmayı hedeflemektedir. Taşradaki milliyetçi ve muhafazakâr çerçevenin dışında kalan bir siyasi görüş ve yaşam tarzı benimseyen bireyler çeşitli şekillerde ötekileştirilmeye uğramaktadır. Çalışma kapsamında ilk olarak araştırmada geçecek temel kavramlar hakkında bilgi verilmiş ardından bu terimlere dair literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda öncelikle taşra kavramı ve taşradaki hayat ele alınmış, taşrada hâkim olan milliyetçi-muhafazakâr iklime değinilmiştir. Daha sonra taşradaki milliyetçi-muhafazakâr toplumdan farklı olan bireylerin karşılaştığı problemleri, maruz kaldıkları müdahaleleri daha iyi kavrayabilmek adına araştırmanın odak noktası olan öteki kavramı ve ötekileştirilme olgusu incelenmiştir. Ardından ayrımcılık kavramı ele alınmış, çalışmanın ilerleyen kısmında ise nefret söylemi ve nefret suçu hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın metodoloji kısmında Karaman'da yaşayan ve milliyetçi-muhafazakâr olmadığı için ötekileştirilmeye uğradığını hisseden bireyler ile yapılan derinlemesine mülakat ve bu mülakatların analizi yer almıştır. Çalışmaya dâhil edilen kişiler, kendilerini milliyetçi ve muhafazakâr olarak tanımlamayan ve sol ideolojiyi benimseyen siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve sendikaların üyelerinden, yöneticilerinden veya sempatizanlarından oluşmaktadır. Altı katılımcı ise siyasi olarak kendilerini solda konumlandırmalarına rağmen, herhangi bir örgüte aidiyet hissetmediklerini ifade etmiştir. Mülakatların ardından tecrübe edilen ayrımcılıklar sınıflandırılmış ve hangi tarzda ayrımcılığın daha çok yaşandığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on the processes of marginalization of individuals who live in the periphery and who are outside the nationalist conservative majority in the peripheries. Individuals who adopt a political view and lifestyle outside the nationalist and conservative framework in the provinces are marginalized in various ways. Within the scope of the study, firstly, information was given about the basic concepts to be used in the research and then a literature review was conducted on these terms. In this context, firstly, the concept of periphery and life in the periphery were discussed, and the dominant nationalist-conservative climate in the provinces was mentioned. Then, in order to better comprehend the problems faced by individuals who are different from the nationalist-conservative society in the peripheries and the interventions they are exposed to, the concept of the other, which is the focus of the research, and the phenomenon of marginalization were examined. Then the concept of discrimination is discussed, and in the following part of the study, information about hate speech and hate crime is given. In the methodology part of the study, in-depth interviews with individuals living in Karaman who felt marginalized because they were not nationalist-conservative and the analysis of these interviews were included. The people included in the study are members, managers or sympathizers of political parties, civil society organizations and unions that do not have a nationalist-conservative mindset. Six participants stated that although they positioned themselves politically on the left, they did not feel belonging to any organization. Following the interviews, the discrimination experienced was categorized and the types of discrimination experienced were indicated.