Sağlık kurumlarında stratejik değişim, yenilikçi performans, üst yönetim ekibi davranış bütünleşmesi ve örgüt kültürü arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Assesment of relationships between strategic change, inovation performance, top management team behavior integration and organizational culture in healtcare organization
- Tez No: 844308
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Sağlık kurumlarının stratejilerini güncellemeleri, sürekli olarak sektördeki trendleri takip etmeleri, çalışanlarını sürekli eğitim ve gelişim imkanlarıyla desteklemeleri ve yeniliği teşvik etmeleri değişime hızlı bir şekilde adapte olmaları ve rekabet avantajı elde etmeleri açısından önem arz etmektedir. Bu kapsamda çalışma sağlık kurumlarında stratejik değişim, yenilikçi performans, üst yönetim ekibi davranış bütünleşmesi ve örgüt kültürü arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırmada Türkiye'de faaliyet gösteren 321 özel hastanenin üst düzey yöneticilerinden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda adhokrasi kültürünün üst yönetim ekibi davranış bütünleşmesi alt boyutlarından bilgi değişimi üzerinde negatif, hiyerarşi kültürünün ortak davranış üzerinde pozitif, adhokrasi kültürünün ortak karar verme üzerinde negatif etkisi olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde üst yönetim ekibi davranış bütünleşmesi alt boyutlarından ortak davranışın yenilikçi peformans üzerinde pozitif etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın bir başka sonucu üst yönetim ekibi davranış bütünleşmesi alt boyutlarından ortak karar vermenin stratejik değişimin başlaması üzerinde negatif, ortak davranışın stratejik değişimin uygulanması üzerinde pozitif ve ortak karar vermenin stratejik değişimin uygulanması üzerinde negatif etkisi olduğudur. Bir başka sonuca göre hiyerarşi kültürünün yenilikçi performans üzerinde pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde stratejik değişimin başlamasının yenilikçi performans üzerinde negatif, stratejik değişimin uygulanması üzerinde pozitif etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak adhokrasi ve pazar kültürünü stratejik değişimin başlaması üzerinde pozitif, hiyerarşi ve pazar kültürünün stratejik değişim uygulanması üzerinde pozitif etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important for healthcare organizations to update their strategies, continuously follow the trends in the sector, support their employees with continuous training and development opportunities and encourage innovation in order to adapt to change quickly and gain competitive advantage. In this context, the study aims to evaluate the relationships between strategic change, innovative performance, top management team behavioral integration and organizational culture in healthcare organizations. In the study, the data obtained from senior managers of 321 private hospitals operating in Turkey were evaluated. As a result of the evaluations, it was determined that adhocracy culture has a negative effect on knowledge exchange, hierarchy culture has a positive effect on joint behavior, and adhocracy culture has a negative effect on joint decision making. Likewise, it was concluded that joint behavior, one of the sub-dimensions of top management team behavior integration, has a positive effect on innovative performance. Another result of the study is that shared decision-making, one of the sub-dimensions of top management team behavioral integration, has a negative effect on the initiation of strategic change, shared behavior has a positive effect on the implementation of strategic change and shared decision-making has a negative effect on the implementation of strategic change. According to another result, hierarchy culture has a positive effect on innovative performance. Likewise, it was concluded that the initiation of strategic change has a negative effect on innovative performance and a positive effect on the implementation of strategic change. Finally, it is concluded that adhocracy and market culture have a positive effect on strategic change initiation, while hierarchy and market culture have a positive effect on strategic change implementation.