Ağrılı hastaya yaklaşımda hemşirelerin bilinçli farkındalığının psikososyal bakım yetkinliğini yordayıcılığı
The role of conscious awareness and psychosocial care competence in the approach to the patient with pain
  1. Tez No: 844369
  2. Yazar: ESMERAY TEMUR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜ TEKİN ULUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma ağrılı hastaya yaklaşımda hemşirelerin bilinçli farkındalığı ve psikososyal bakım yetkinliği rolü ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırma online ortamda farklı kurum ve birimlerde çalışan ağrılı hastaya bakım veren 207 hemşire ile gerçekleştirdi. Hemşirelere „Google Formlar‟ aracılığıyla link gönderilerek, çalışmanın verileri elde edildi. Araştırmada veri toplama araçları olarak, sosyo-demografik bilgi formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeği ve Ağrı ile İlgili Hemşire Bilgi ve Davranışları Anketi kullanıldı. Araştırma verilerinin analizinde t-test, One-Way ANOVA Analizi, Kruskal Wallis-H, Pearson Korelasyon Analizi ve Doğrusal Regresyon Analizi kullanıldı. Hemşirelerin, Bilinçli Farkındalık Ölçeğinden 56,83 ± 12,09 ve Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeğinden 65,05 ± 12,43 puan aldıkları belirlendi. Lisans ve lisansüstü mezunların ağrı ile ilgili hemşire bilgi ve davranışları anketi puanı lise mezunlarından daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the role of nurses' mindfulness and psychosocial care competence and related factors in the approach to patients with pain. The research is carried out as descriptive and relationship-seeking and online with 207 nurses working in different institutions and units and caring for patients with pain. The data of the study are obtained by sending a link to the nurses via 'Google Forms'. Socio-demographic information form, Mindfulness Scale, Psychosocial Care Competency Self-Assessment Scale and Pain-Related Nurse Knowledge and Behaviors Questionnaire are used as data collection tools in the study. T-test, One-Way ANOVA Analysis, Non-Parametric Kruskal Wallis-H, Pearson Correlation Analysis and Linear Regression Analysis are used in the analysis of the research data. It is determined that the nurses score 56.83 ± 12.09 from the Mindfulness Scale and 65.05 ± 12.43 from the Psychosocial Care Competency SelfAssessment Scale. Nurse knowledge and behaviors questionnaire scores related to pain are found to be higher than high school graduates.