Aile Sağlığı Merkezine başvuran kişilerin gece öğün/gıda tüketiminin uyku kalitesi ve depresif belirtilere etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of night meal/food consumption on sleep quality and depressive symptoms of people who applied to the Family Health Center
  1. Tez No: 844384
  2. Yazar: HALENUR ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışma bireylerin gece gıda tüketip tüketmediğini, gece besin tüketen bireylerin tükettiği besin çeşitleri ile uyku kalitesi ve depresif belirtiler arasında ilişkiyi araştırmak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma Kocaeli iline bağlı İzmit ilçesinde bulunan 15 aile sağlığı merkezine başvuran 423 birey aracılığıyla yürütülmüştür. Sosyodemografik özellikler, besin tüketim sıklıkları, uyku saatlerini içeren bilgi formu, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Örneklemin yaş ortalaması 30,99 ± 9,15 yıldır. Katılımcıların %54,4'ü kadınlardan, % 45,6'sı erkeklerden oluşmaktaydı. Çalışmamızda akşam öğünü tüketimi ve akşam öğünü sonrası gıda tüketimi ile depresif belirtiler ve uyku kalitesi açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır ( p>0,05). Ancak akşam yemeği sonrası tüketilen bazı yiyecek türlerinin depresif belirtileri ve uyku kalitesini etkilediği bulunmuştur. Akşam yemeği sonrası hiç kahvaltılık ürün tüketmeyenlerin depresif belirti düzeyleri ve PUKİ skorları daha düşük olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Uyku kalitesi açısından egzersiz türü, sıklığı açısından anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background and Aim: It can be seen in studies in the literature that consumed foods can affect sleep quality and depressive symptoms. There are studies showing that people who follow a Mediterranean diet have better depressive states and better sleep quality. Our aim in the study is to investigate whether nighttime food consumption affects sleep quality and depressive symptoms. Material and Methods: This study was conducted with 423 individuals who applied to 15 family health centers in Izmit district of Kocaeli province. An information form including sociodemographic characteristics, food consumption frequencies, sleep hours, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) and Beck Depression Inventory were applied. Results: The age of the sample was 30.99 ± 9.15 years. 54.4% of the participants were women and 45.6% were men. In our study, no significant difference was found in terms of evening meal consumption and food consumption after dinner, depressive appearance and sleep quality (p>0.05). However, some types of foods consumed after dinner are associated with depressive symptoms and potentially altered sleep. It was found that those who did not consume any breakfast products after dinner had lower depressive symptoms and PSQI scores (p0.05). There was no significant difference in terms of sleep quality, exercise type, and performance (p>0.05).