Dinlerin toplumdaki kadın algısı üzerine etkileri
The effects of religions on the perception of women in society
- Tez No: 844404
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Din, insanlığın başlangıcından itibaren var olan ve toplumun düzenli işleyişini sağlayan temel toplumsal kurumlardan biridir. Toplum ile din arasında karşılıklı dinamik bir ilişki söz konusudur. Bununla birlikte din, diğer toplumsal kurumlar – aile, eğitim, ekonomi, siyaset vd. – ile sürekli etkileşim halindedir. Bu çalışma din, kadın ve kalıp yargılar çerçevesinde hazırlanmıştır. Kadının toplumsal konumu, kadın – erkek ilişkileri, kadının aile hayatındaki rolleri, eğitim ve çalışma hayatındaki yeri gibi her alanda dinin etkileri görülmektedir. Kadınlarla ilgili toplumda yer alan kalıp yargıların da dinin etkisi altında kaldığı görülmektedir. Bu çalışmanın konusunu, semavi dinlerin (Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet) hüküm sürdüğü toplumlarda kadının aile, eğitim ve çalışma hayatında konumunun ve buna bağlı olarak toplumdaki kalıp yargıların incelenmesi oluşturmaktadır. Bunun yanında çalışmada kalıp yargıların semavi dinler arasındaki karşılaştırması da yapılmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemi ve içerik analizi tekniği kullanılarak derleme niteliğinde hazırlanmıştır. Literatür taramalarında öncelik semavi dinlerin Kutsal metinlerine verilirken; akademik çalışmalara ve bilimsel dergi makalelerine de yer ver verilmiştir. Yapılan literatür taramaları neticesinde Kutsal metinlerde İslamiyet'te kadının toplumsal konumunun Yahudilik ve Hıristiyanlığa göre daha iyi bir durumda olduğu görülmüştür. Kadınlarla ilgili kalıp yargılarda Yahudi inancının etkileri görülmekte ve İslamiyet'te bu kalıp yargıların tam tersi bilgiler, öğütler ve uygulamalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Religion is one of the basic social institutions that has existed since the beginning of humanity and ensures the regular functioning of society. There is a mutually dynamic relationship between society and religion. However, religion has connections with other social institutions - family, education, economy, politics, etc. - is in constant interaction. This study was prepared within the framework of religion, women and stereotypes. The effects of religion are seen in every field such as the social position of women, relations between men and women, women's roles in family life, and their place in education and working life. It is seen that the stereotypes about women in society are also under the influence of religion. The subject of this study is the examination of the position of women in family, education and working life in societies where monotheistic religions (Judaism, Christianity and Islam) prevail, and the resulting stereotypes in society. In addition, a comparison of stereotypes between monotheistic religions was also made in the study. The study was prepared as a compilation using the qualitative research method and content analysis technique. While priority is given to the sacred texts of heavenly religions in literature searches; Academic studies and scientific journal articles are also included. As a result of the literature review, it was seen in the sacred texts that the social position of women in Islam was in a better situation than in Judaism and Christianity. The influences of the Jewish faith are seen in stereotypes about women, and Islam contains information, advice and practices that are exactly opposite to these stereotypes.