Türk sinemasında kadın-erkek arasında aşk olgusu
The Love theme between women and man in Turkish cinema
- Tez No: 120478
- Danışmanlar: PROF.DR. KEZBAN GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
187 ÖZET Bu tez çalışması kadın ile erkek arasında yaşanan ve aşk sözcüğü ile tanımlanan duygusal yaklaşımın Türk sinemasında nasıl yansıtıldığını incelenmeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda 1960-2000 yıllan arasında üretilen Türk filmlerinde anlatılan aşk ilişkilerinin Türk toplumunun yaşayışıyla nasıl bir bağ kurduğu, aşkın sinemada nasıl işlendiği ve aşkın önünde ne gibi psikolojik, sosyo-kültürel ve ekonomik engellerin bulunduğu araştırılmıştır. Aşk çok boyutlu ve karmaşık bir kavram olduğu için birinci bölümde genel olarak aşk kavramı üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda aşkın, tarih ve felsefi temeli, cinsellik, sevgi, evlilik, güzellik, tutku, kıskançlık kavramlarının aşkla ilişkisi açıklanmıştır. Aşk bir kimsenin karşı cinsten birine doyduğu tutku ve cinselliğe dayanan eğilimi olarak tanımlanmıştır. Felsefede de aşk sevenle sevileni geliştiren en yüce duygu olarak ele alınmıştır. Araştırmada dinlerin tarihsel süreçte cinselliği baskı altına almaya çalıştıkları saptanmıştır. Kapitalizmin de herşeyi mübadele aracı haline getiren, insanları bencilleştiren, ataerkil yapıyı koruyan ve kadın cinselliğini sömüren yapısıyla aşkı olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Marksizmde“yabancılaşma”olarak tanımlanan bu durum aşkın önünde önemli bir engel olarak görülmektedir. Çalışmada aşkın cinsellikle olan yakın ilişkisi de araştırılmıştır. Denilebilir ki, aşk; cinselliğe ve ruhsal sevgiye dayanan tutkulu bir ilişkidir. Burada aşkın ikinci temel boyutunun sevgi olduğu ortaya çıkmaktadır. Tezde ayrıca duygulanış, düşünüş, davranış, cinsel uyum ve alışkanlıklar açısından benzerlikler gösteren bireylerin kuracağı evliliğin aşkı olumlu etkileyeceği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türk toplumsal ve kültürel yapısı incelenmiştir. Bu bağlamda, Türk toplumundaki erkek egemen yapının, kimi geleneklerin ve cinsel tabuların aşka olumsuz yansıdığı ortaa konmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türk sinemasında aşk olgusu ele alınmıştır. Aşk Türk sinemasının temel temalarından biridir. Araştırmaya göre, toplumsal yaşamda yaşanan sorunlar sinemaya yansımıştır. İncelenen filmlerde sosyal, ekonomik psikolojik ve kültürel koşullar aşkın önüne türlü engeller çıkardığı188 görülmektedir. Kırsal kesimde geleneksel cinsel ahlak anlayışı, kadınların toplumdaki ikincil konumu, yoksulluk, eğitimsizlik, çağdışı geleneklerin varlığım sürdürmesi aşk ilişkilerine olumsuz yansımaktadır. Kentsel yaşamda da farklı biçimlerde yaşansa da kırsal kesimdeki sorunlar varlığım sürdürmektedir. Ancak kent yaşamında sınıfsal farklılıklara vurgu ön plana çıkmaktadır. Aşıklar arasında sınıfsal farklılıklar var ise aşıklar birbirlerine kavuşabilmek için aileleriyle, çevreleriyle savaşmak zorunda kalırlar. İncelenen filmlerde özellikle burjuva yaşamı insancıl değerleri yozlaştırmakla eleştirilmektedir. Bu filmlerde insanların bencilliği, aşk ilişkilerinde maddi çıkarlar verilen öncelik ve kadın cinselliğnin sömürülmesi öne çıkmaktadır. Tezde ayrıca popüler Türk filmleri de araştırılmıştır. İncelenen melodram ve arabesk filmlerinin ana teması aşktır. Filmlerin temel kurgusu zengin fakir ayrımı üzerindedir. Sınıf farklılıklara dayanan bu filmlerde aşk sınıf atlama aracı olarak görülür. Popüler filmlerin önemli bir özelliği de geleneksel ahlak/namus anlayışım, dolayısıyla da ata erkil yapıyı olumlamasıdır. Sonuç olarak aşk insanın ana mutluluk kaynaklarından biridir. Ancak Türk filmlerinin incelenmesi sonucunda, insanlarda aşk bilinci yeterince gelişmemiştir. Bu nedenle de aşkın toplumun geneli tarafından paylaşılan bir duygu olamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
189 SUMMARY This thesis study aims to examine the emotional closeness lived between man and woman also identified with love word how to be reflected on the Turkish Cinema, In this context, love relations are told on Turkish movies the years between 1960-2000 how is related to Turkish society life, how love is discussed on the movie also what kind of psychological, social, cultural and economic handicaps exist have been researched. Love is so dimensional and complex plot that generally love concept has been emphasized in the first part. The historical and philosophical basis of love is based on the concepts of sexuality, love, marriage, beauty, passion and jealousy. Love is identified with someones tendency based on passion and sexuality to opposite genus, Love has been considered most eminent sensation which improves who loves and is loved in the philosophy. In the research, religions have tried to take sexuality under pressure have been stabilited it has been determined that structure of capitalism that makes people selfish, protects patriarchal structure and exploits moman sexuality has negative effects on love relations. This situation identified as unfamiliarity in marxism is an important han dicap for love. In the study close relation of love with sexuality has been researched. It can be said that the basic difference is sexuality which seperates love from the other sensations. Affection is the second basic dimension of love. In the first part of thesis the result of the marriage of individuals will set up who show similarities as sensitivity, mentality, behaviour, sexual harmony and habits have positive effects on love. In the second part of study, cultural and social structure of turkish society has been investigated. We can say that man dominant structure, some traditions and sexual to boos on Turkish society have negative effects on love. In the third part of study love has been considered in Turkish cinema, love is one of the basic subjects of Turkish cinema, According to research problems lived on societal life, have found its expression on the cinema. In the researched movies,190 economic, cultural and psychological conditions create various difficulties foremost of love. This handicaps appear on each person in a different way. In the rural region traditional maral comprehension, secondary site of woman on the society, poorness, ignorance and anachronistic traditions reflect negatively on love. In the urban life, it is lived in a different manner but similar problems still continue. However, m the urban life the emphasis berned from class differences appear in front of us. Lovers are obliged to struggle with their families and surroundings because of class differences. In the researched movies. It has been criticized that particularly bourgenis life make humanistic values degemerate. In this movies, selfishness of humanbeings, priority given to material profits on the love relations and the exploitation of woman sexuality have been emphasized. In the thesis, popular Turkish movies have been researched too. The basic subject of researched melodrama and arabesque movies is love. The basic speculation af movies is based on differentiation rich and poor. Most important feature of popular movies is to constitute traditional moral and sexuality comprehension. As a result, love is one of the main happiness sources of human being. However, on the researched movies characters, insufficient love conscious and negative love effects because of society problems have been seen. So love shared by the general of society, made people rich and esthetized can not be a sensation.