Gelişmekte olan ülkelerde Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin ekolojik ayak izi yöntemiyle sınanması
Testing the Environmental Kuznets Curve hypothesis in developing countries using the ecological footprint method
- Tez No: 844424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EREN ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geçmişten günümüze kadar var olan ancak sanayi devriminin de etkisiyle artış gösteren çevre kirliliği dünyanın önemli sorunları arasında yer almaktadır. Çevresel kirlilik ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin ters U biçiminde öne süren eden hipotez, Çevresel Kuznet Eğrisi (EKC) olarak bilinmektedir. Hipotez, belirli bir gelir düzeyine kadar gelir düzeyindeki artışın çevresel kirliliğe neden olacağı ancak belirli bir gelir düzeyinden sonra ise gelir düzeyindeki artışın çevresel sorunları azaltabileceğini ifade etmektedir. Çalışmada Türkiye, Brezilya ve Meksika'da Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezinin geçerliliğini sınamak için zaman serisi analizine başvurulup, 1974-2021 dönemi incelenmiştir. Bu amaçla, bağımsız değişken olarak kişi başına düşen reel gayri safi yurt içi hasıla (GDP), kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılanın karesi (GDP ²), şehirde yaşan insan nüfusu (URB) ve bağımlı değişken ekolojik ayak izi değişkenleri belirlenerek denklem oluşturulmuş, değişkenlere birim kök testi, eş bütünleşme testi ve bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişkenimiz olan ekolojik ayak izine etkilerini tahmin etmek için uzun dönem katsayı tahmincileri kullanılmıştır. Yapılan testler göz önüne alındığında, Çevresel Kuznets Hipotezinin Belçika ve Meksika'da geçerli olmazken Türkiye'de geçerli olduğunu ve bununla birlikte Türkiye ve Meksika'da şehirde yaşayan nüfusun artmasının ekolojik ayak izini azalttığı sonucuna varılırken Belçika'da şehirde yaşayan nüfusun artması sonucunda ekolojik ayak izinin de arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution, which has existed from the past to the present, but which has increased with the Deceleration of the industrial revolution, is among the important problems of the world. The eden hypothesis, which proposes the relationship between environmental pollution and economic growth in the inverse U-shape, is known as the Environmental Kuznet Curve (EKC). Dec. The hypothesis states that an increase in income level up to a certain income level will cause environmental pollution, but after a certain income level, an increase in income level can reduce environmental problems. In this study, time series analysis was applied to test the validity of the Environmental Kuznets Curve Hypothesis in Turkey, Brazil and Mexico, and the period 1974-2021 was examined. For this purpose, real gross domestic product (GDP) per capita, square of gross domestic product per capita (GDP ²), human population living in the city (URB) and dependent variable ecological footprint variables were determined as independent variables and equations were created. Unit root test, cointegration test and long-term coefficient estimators were used to estimate the effects of independent variables on the ecological footprint, which is our dependent variable. Considering the tests performed, it was concluded that the Environmental Kuznets Hypothesis is valid in Turkey, while it is not valid in Belgium and Mexico, and at the same time, it was concluded that the increase in the population living in the city in Turkey and Mexico reduces the ecological footprint, while the ecological footprint also increases as a result of the increase in the population living in the city in Belgium.