2016-2023 yılları arasındaki çocukluk çağı Brusellozunun retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of childhood Brucellosis between 2016-2023
  1. Tez No: 844425
  2. Yazar: MAHSUM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bruselloz, dünyanın en sık görülen zoonotik hastalıklarındandır. Sıklıkla iyi pişirilmeyen et, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleriyle bulaşmaktadır. Çoğunlukla ateş, kas/eklem ağrısı, halsizlik, gece terlemeleri görülür. Bu çalışma Brusellozun çocukluk çağındaki özelliklerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2016/31 Mart 2023 tarihlerinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne başvuran 0-18 yaş arası, Brusella Capture titresi 1/160 ve üzeri olan Bruselloz tanısı almış 103 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları retrospektif olarak hastane sisteminden ve hastaların dosyalarındaki bilgilerden elde edildi. Bulgular: Olguların ortalama yaşı 11,26±4,705 yıl olarak tespit edildi. En sık başvuru şikayetleri artralji(%88,3), ateş(%65) ve halsizlikti(%65). Olguların tam kan ve akut faz reaktanları değerlendirildiğinde; %68,6'sında CRP yüksekliği, %58,3'ünde Eritrosit Sedimantasyon Hızı (ESR) yüksekliği, %36,9'unda anemi; %10,7'sinde nötropeni; %8,7'sinde trombositopeni ve %3,9'unda pansitopeni tespit edildi. Kan kültür örneği alınmış olan 53 olgunun %37,7'sinde üreme var iken, olguların tamamında Brusella Capture titre düzeyi ≥1/160 idi. Radyolojik incelemede; hastaların %11,3'ünde hepatomegali; %9,4'ünde splenomegali; %32,1'inde hepatosplenomegali; %7,7(n:8)'sinde Ekokardiyografik incelemede anlamlı patoloji gözlendi. Ayrıca 8(%7,7 ) olguda sakroileit saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Brucellosis is one of the most common zoonotic diseases in the world. It is often contaminated with poorly cooked meat, unpasteurized milk and dairy products. Fever, muscle/joint pain, weakness, and night sweats are often observed. This study was conducted to evaluate the characteristics of Brucellosis in childhood. Materials and Methods: The study included 103 patients aged 0-18 years old, diagnosed with Brucellosis with a Brucella Capture titer of 1/160 and above, who were admitted to Dicle University Faculty of Medicine, Child Health and Diseases Hospital between January 1, 2016 and March 31, 2023. The demographic characteristics of the patients, admission complaints, laboratory and imaging results were obtained retrospectively from the hospital system and the information in the patients' files. Results: The average age of the cases was determined as 11.26±4.705 years. The most common complaints were arthralgia (88.3%), fever (65%) and fatigue (65%). When the whole blood and acute phase reactants of the cases were evaluated; CRP elevation in 68.6%, Erythrocyte Sedimentation Rate (ESR) elevation in 58.3%, anemia in 36.9%; neutropenia in 10.7%; Thrombocytopenia was detected in 8.7% and pancytopenia was detected in 3.9%. While there was growth in 37.7% of 53 cases from whom blood culture samples were taken, the Brucella Capture titer level was ≥1/160 in all cases. In radiological examination; hepatomegaly in 11.3% of patients; Splenomegaly in 9.4%; Hepatosplenomegaly in 32.1%; Significant pathology was observed in echocardiographic examination in 7.7% (n:8). Additionally, sacroiliitis was detected in 8 (7.7%) cases.