Amasya merkez ilçesinin kaya düşmesi tehlikesi açısından değerlendirilmesi
Assessment of rockfall hazard in central district of Amasya
  1. Tez No: 844433
  2. Yazar: AKİF OKYAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ZEYNEL ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Mühendislik Bilimleri, Geography, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Orta Karadeniz Bölümü'nde bulunan ve Yeşilırmak'ın kenarında dar bir vadi içerisine kurulmuş olan Amasya bulunduğu coğrafya itibariyle sel, taşkın, kaya düşmesi ve deprem gibi doğal afetlerle daima karşı karşıya kalmıştır. Geçmişten günümüze kadar kaya düşmelerinin yaygın olarak gerçekleştiği Amasya merkez ilçesinde kaya düşmesi tehlike ve riski devam etmektedir. Bu çalışmada yüksek çözünürlüklü sayısal yüzey modelleri (SYM) üzerinden gerçekleştirilen üç boyutlu (3B) kaya düşmesi modelleri ile kent merkezindeki kaya düşmesi tehlikesi olan alanların belirlenmesi amaçlanmıştır. Yüksek çözünürlüklü SYM verilerinden kaya düşme potansiyeline sahip kaynak zonlar ve düşmüş kaya bloklarının ortalama boyutlarına göre RAMMS: Rockfall Version 1.7.65 programından 192 bin adet kaya düşmesi simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, çalışma alanının büyük bir bölümü; kentin kuzey kesiminde Kırklar Dağı ve Harşena Dağı eteklerinde, güney kesiminde ise Çakallar mevkiinde, olası model sonuçlarına göre kaya düşmesi tehlikesi devam etmektedir. Bu sonuçlara göre, kaya bloklarının kinetik enerji, hız ve sıçrama yüksekliğine ait değerler maksimum hasara neden olma derecesine sahipken, bunun yanısıra düşen blokların ilerleme potansiyeli göz önüne alındığından, birçoğunun yerleşim birimlerine ulaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Amasya, located in the Central Black Sea Region of Turkey, has always been susceptible to natural disasters such as floods, flash floods, rockfalls, and earthquakes due to its geography. In the past and up to the present day, rockfalls have been common in the central district of Amasya, posing a continuous hazard and risk. This study aims to identify areas in the city center that are at risk of rockfalls by using high-resolution digital surface models (DSM) to create three-dimensional (3D) rockfall models. Using high-resolution DSM data, 192.000 rockfall simulations were conducted with RAMMS: Rockfall Version 1.7.65 software, taking into account source zones with rockfall potential and the average sizes of fallen rock blocks. According to the results obtained, a significant portion of the study area remains at risk of rockfalls. This risk is particularly prevalent in the northern part of the city around the foothills of Kırklar Mountain and Harşena Mountain, as well as in the southern part around the Çakallar area. The results also indicate that the kinetic energy, velocity, and jump height of rock blocks have values that can lead to maximum damage. Additionally, considering the potential for the fallen blocks to move, it is observed that many of them reach residential areas.