Şebeke bağlantılı fotovoltaik sistem tasarımı: Erbil şehrinde bir pompaj tesisi örneği
Grid connected photovoltaic system design:An example of a pumping plant in Erbil city
- Tez No: 844449
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Entegre Su Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Erbil şehrinde bulunan ve tüketiciye günde 300 m³ su dağıtan, manometrik yüksekliği 59 mss olan her biri 22 kW güce sahip 3 adet santrifüj pompa için PV sistem tasarımına ilişkin mühendislik hesaplamaları yapılmıştır. Pompaj tesisi, 36°20' Kuzey enlemi ile 44°0' Doğu boylamı arasında kesişen koordinatlarda yer almakta olup, denizden olan ortalama yüksekliği 390 metredir. Su dağıtımı için Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları baz alınmış ve günde 6 saat çalıştırılması öngürülerek bu güç gereksinimi karşılamak için PV sistemde bu aylarda PV panel yüzeyine gelen ortalama ışınım miktarı 6.998 kWh/m².gün olarak hesaplanmıştır. Erbil şehri meteorolojik verilerinden yararlanılarak tasarlanan PV panelde kurulu güç 202.04 kW olup 371 adet seri bağlı olarak panel kullanılacağı belirlenmiştir. Son olarak yapılan hesaplamalarda pompaj tesisi için gerekli olan güç gereksinimi bulunan bulgularla sağlanmış olup performansı yeterli düzeyde olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, PV system design for 3 centrifugal pumps, each with 22 kW power, each with a manometric height of 59 mss , which distribute 300m³ of water per day to the consumers, located in Erbil city, was carried out and calculations were made after the tests were carried out. The pumping plant is located at the intersecting coordinates between 36°20' North latitude and 44°0' East longitude and the average height from the sea is 390 meters. The months of June, July, August and September are taken as a basis for water distribution and the PV system will be operated for 6 hours a day to meet this power requirement. The average irradiation amount to the PV panel surface during these months is calculated as 6.998 kWh/m².day It is calculated as a day. The installed power of the PV panel designed by utilizing the meteorological data of Erbil city is 202.04 kW and 371 series connected panels will be used. Finally, in the calculations made, the power requirement for the pumping plant is provided with the findings and its performance is proved to be at an adequate level.