Banka ödünç kanalının Türkiye'de etkinliği (2006-2021)
Effectiviness of bank lending channel in Turkey (2006-2021)
  1. Tez No: 844475
  2. Yazar: MURAT KONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TOĞAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Para politikası ekonomide aktarım mekanizması kanalları yoluyla etki doğurmaktadır. Bu kanallardan biride banka ödünç kanalıdır. Bu kanal para politikası değişikliklerinin bankaların kredi hacmini etkilemesi üzerinden işlemektedir. Bu çalışmada sözkonusu kanalın etkinliği 2006 Ocak -2021 Mart dönemi için Vektör Otoregresyon Modeli (VAR) ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre bankaların alternatif fon kaynaklarına erişim imkanları nedeniyle banka ödünç kanalı etkin işlememektedir.
Özet (Çeviri)
Monetary policy has an impact through the channels of transmission mechanism in the economy. One of these channels is the bank lending channel. This channel operates on the fact that monetary policy changes affect the credit volume of banks. In this study, the efficiency of the channel was analyzed with the vector autoregressive model (VAR) for the January 2006 -2021 March period. According to the results of the study, due to access to alternative fund resources of banks, the bank lending channel does not effectively work.