Kültürlerarası iletişim bağlamında uluslararası öğrencilerin iletişim yeterliği üzerine bir alan araştırması
A field study on the communication competencies of international students in the context of intercultural communication
  1. Tez No: 844476
  2. Yazar: FIRAT YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışma uluslararası öğrencilerin kültürlerarası iletişim yeterliğini kendi deneyimleri üzerinden betimleyebilmek amacıyla bir alan araştırmasına dayanmaktadır. Bu nedenle çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci bölümde kültürlerarası iletişimle ilgili kuramsal çerçeve açıklanmış ve bu bağlamda kültür, iletişim, kültürlerarası iletişim, kültürlerarası iletişimin tarihi gelişimi, engelleri, kültürlerarası iletişimle ilgili yaklaşımlar, kuramlar ve modeller, uluslararası eğitim ve uluslararası öğrenci kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde okumakta olan uluslararası öğrencilerin kültürlerarası iletişim yeterliğini betimleyebilmek için dil, ülke, kültür, coğrafi bölge, Türkiye ile tarihi bağlar ve ilişkiler dikkate alınarak yedi farklı çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışma gruplarında, toplamda 41 öğrenci ile görüşme yöntemi kullanılarak ham veriler elde edilmiştir. Ham verilerin analizinde maxqda nitel veri analiz programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular kültürlerarası iletişim yeterliği teması altında duyuşsal, bilişsel ve davranışsal yeterlik olmak üzere üç alt tema/kategori ve kategorilerin altında oluşturulan 21 kod ve 7 alt kod olarak kodlanmıştır. Uluslararası öğrencilerin kültürlerarası iletişim yeterliği betimlendiğinde duyuşsal, bilişsel ve davranışsal yeterlik bağlamında öğrencilerin büyük oranda benzer bilgi, tutum ve becerilere sahip oldukları; bu tutum, bilgi ve beceriler arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Uluslararası öğrenci deneyiminin kültürlerarası duyarlık, farkındalık ve beceriklilik düzeyini olumlu etkileyerek kültürlerarası iletişim yeterliğinin gelişimine olumlu katkı sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on a field study in order to describe the intercultural communication competence of international students through their own experiences. Therefore, the study consists of two stages. In the first part, the theoretical framework related to intercultural communication is explained and in this context, the concepts of culture, communication, intercultural communication, historical development of intercultural communication, obstacles, approaches, theories and models related to intercultural communication, international education and international students are discussed. In the second part, seven different study groups were formed by considering language, country, culture, geographical region, historical ties and relations with Türkiye in order to describe the intercultural communication competence of international students studying at Sivas Cumhuriyet University. In the study groups, raw data were obtained by using the interview method with a total of 41 students. In the analysis of raw data, maxqda qualitative data analysis program was used. The findings were coded as 21 codes and 7 sub-codes formed under three sub- themes/categories and categories under the theme of intercultural communication competence, affective, cognitive and behavioral competence. When the intercultural communication competencies of international students are described, it is seen that the students have largely similar knowledge, attitudes and skills in the context of affective, cognitive and behavioral competencies; it seems that there is a significant relationship between these attitudes, knowledge and skills. It is seen that international student experience contributes positively to the development of intercultural communication competence by positively affecting the level of intercultural sensitivity, awareness and resourcefulness.