Yoğun Bakımda yatan hastaların birinci derece yakınlarında depresyon, anksiyete, umutsuzluk ve intihar olasılığı
Depression, anxiety and probability of suicide in first degree relatives of Intensive Care patients
  1. Tez No: 844579
  2. Yazar: BAŞAK MERVE YANMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Yoğun bakım deneyiminin hastanın psikolojik morbiditesi üzerindeki etkisi yanında aile üyelerini de kapsayacak şekilde genişlediği konusunda artan bir farkındalık mevcuttur. Bu çalışma depresyon, anksiyete, umutsuzluk ve intihar olasılığına etki eden hasta ve hasta yakını ile ilgili değişkenler ve hastaların birinci derece yakınları ile kontrol grubu arasında depresyon, anksiyete, umutsuzluk ve intihar olasılığı açısından farklılık olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Mayıs 2023-Kasım 2023 tarihleri arasında Dahiliye YBÜ ve Anestezi YBÜ'lerinde 14 gün ve daha uzun süredir takip ve tedavi altındaki 32 hastanın birinci derece yakını ve benzer yaş ve cinsiyette 32 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu alındı. Hasta yakınlarına Sosyodemografik Veri Formu, BDÖ, BAÖ, BUÖ ve İOÖ anketi uygulandığında eşzamanlı olarak hastaların yoğun bakıma yatış nedeni, GKS ve mekanik ventilatör ihtiyacı olup olmadığı kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: There is increasing awareness of the impact of the intensive care experience on the patient's psychological morbidity as well as extending to family members. This study was conducted to determine the variables related to patients and their relatives that affect the possibility of depression, anxiety, hopelessness and suicide, and whether there are differences between the first-degree relatives of the patients and the control group in terms of depression, anxiety, hopelessness and the possibility of suicide. Methods: The first-degree relatives of 32 patients who were under follow-up and treatment for 14 days or longer in the Internal Medicine ICU and Anesthesia ICU at Akdeniz University Faculty of Medicine between May 2023 and November 2023 and a control group consisting of 32 healthy volunteers of similar age and gender were included. When the Sociodemographic Data Form, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Beck Hopelessness Scale and Suicide Probability Scale questionnaires were applied to the patient's relatives, the reason for the patients' admission to intensive care, Glasgow Coma Score and whether they needed mechanical ventilation were simultaneously recorded. Results: In the patient relative group, the median Beck Depression Inventory score of female participants was found to be significantly higher than that of male participants (Female: 18.5 [5.0-38.0] and Male: 10.0 [1.0-27.0], p=0.038). The median score of the Beck Depression Scale was found to be significantly higher in unemployed participants than in employed participants (21.0 [7.0-36.0] and 10.0[1.0-38.0], p = 0.026, respectively). When comparing the median scores of the psychiatric scales used, higher scores were observed in the Beck Depression Scale, Beck Hopelessness Scale and Suicide Probability Scale in the patient relative group than in the control group (14.5 [1.0-38.0] and 8.0 [.0- for BDI]. 28.0] and p=0.008; 7.0[1.0-17.0] and 4.0 [0.0-14.0] and p=0.013 for BUS; 62.0 [38] for Suicide Probability Scale.