Türkiye ve Kanada 8. sınıf matematik ders kitaplarının PISA matematik çerçevesine göre karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of 8th grade mathematics textbooks in Türkiye and Canada according to PISA mathematics framework
- Tez No: 844582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Kanada'da yaygın olarak kullanılan 8. sınıf matematik ders kitaplarında yer alan soruları PISA Matematik Çerçevesi'ne göre karşılaştırmalı olarak incelemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi yönteminin kullanıldığı araştırmada iki ülkeye ait birer ders kitabı incelenmiş ve toplam 1390 soru PISA matematik çerçevesine göre analiz edilmiştir. Buna göre, ders kitaplarındaki sorular içerdikleri matematiksel süreçlere, içeriğine ve bağlamına göre analiz edilmiştir. Türkiye ders kitabında bulunan sorular içerdiği matematiksel süreçlere göre incelendiğinde soruların büyük çoğunluğunun uygulama kategorisine ait olduğu, içerik alanına göre incelendiğinde nicelik ve uzay ve şekil konularına ait olduğu, bağlamına göre incelendiğinde ise bilimsel kategorisine ait olduğu tespit edilmiştir. Kanada ders kitabında bulunan sorular içerdiği matematiksel süreçlere göre incelendiğinde ise en fazla soru sayısının uygulama kategorisine ait olduğu, içerik alanına göre incelendiğinde nicelik konusuna ait olduğu, bağlamına göre incelendiğinde ise bilimsel kategorisine ait olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, Kanada ders kitabındaki soruların matematiksel süreç, içerik ve bağlam kategorileri içindeki dağılımlarının Türkiye ders kitabındaki sorulara kıyasla daha dengeli olduğu görülmüştür. Ayrıca, Kanada ders kitabında farklı matematiksel süreçleri içeren daha fazla ve çeşitli soruların yer aldığı görülmüştür. Bu bulgular ışığında, Türkiye ders kitabındaki soruların matematiksel süreç, içerik ve bağlam açısından dağılımlarının yeniden düzenlenmesi ve soru çeşitliliğinin artırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the questions in the 8th grade mathematics textbooks widely used in Turkey and Canada according to the PISA Mathematics Framework. Employing a qualitative research method known as document analysis, one textbook from each country was examined, and a total of 1,390 questions were analyzed according to the PISA mathematics framework. Namely, the questions were analyzed per their mathematical processes, content, and context. When the questions in the Turkish textbook were examined according to the mathematical processes they contained, it was determined that the majority of the questions belonged to the application category; when examined according to the content area, they belonged to the subjects of quantity and space and shape, and when examined according to their context, they belonged to the scientific category. When the questions in the Canadian textbook were examined according to the mathematical processes they contained, it was determined that the majority of the questions belonged to the employing category; when examined according to the content area, they belonged to the subjects of quantity, and when examined according to their context, they belonged to the scientific category. However, it was observed that the distribution of the questions in the Canadian textbook within the categories of mathematical process, content and context was more balanced compared to the questions in the Turkish textbook. Additionally, it has been observed that the Canadian textbook contains more and a greater variety of questions involving different mathematical processes. In the light of these findings, it can be suggested to rearrange the questions in the Turkish textbook in terms of mathematical process, content and context and to increase the variety of questions.