The use of intelligent transportation systems in services marketing: A virtual reality experiment
Akıllı ulaşım sistemlerinin hizmet pazarlamasında kullanımı: Bir sanal gerçeklik deneyi
  1. Tez No: 844591
  2. Yazar: NERGİS ÖZİSPA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ARABELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sürekli gelişen teknoloji, hizmet pazarlaması sektörünü, müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati, hizmet kalitesi gibi özellikle müşteri temelli alanlarda önemli ölçüde etkilemiştir. Dördüncü sanayi devriminin merkezinde yer alan günümüzün Web 4.0 teknolojileri ise dijital pazarlama faaliyetlerini zorunluluk haline getirmiştir. Makinelerin sadece öğrenmekle kalmayıp çözüm de üretebilir hale geldiği endüstri 4.0 çağı, hizmet sektöründe pazarlama faaliyeti yürüten işletmelerin direkt olarak kullanıcılar ile senkronize olabilmesine imkan sağlamaktadır. 1960'lı yıllarda oraya çıkarak, endüstri 4.0 devrimi ile büyük gelişim kaydeden akıllı ulaşım sistemleri (AUS), ulaştırma sistemleri üzerindeki riskleri azaltmayı ve sağlanan değeri arttırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada da,AUS teknolojilerinin etkin kullanımı ile deniz yolu ile toplu taşıma hizmetlerinde algılanan hizmet kalitesinin, müşteri memnuniyetinin ve müşteri sadakatinin arttırılmasının mümkün olup olmadığının ve yine AUS'nin etkin kullanımı ile insanları daha çevre dostu ulaşım alternatiflerine yönlendirmenin mümkün olup olmadığının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, çalışma, Thaler'in 2017 yılında Nobel ödülüne layık görülen Nudge (Dürtme) teorisini temel almaktadır. Çalışmada ilk olarak, AUS üzerinde araştırma yapabilmek için, deney ortamının maliyet etkin bir alternatif olan sanal gerçeklik evreninde yaratılması planlanmış ve pazarlama alanında sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanım örnekleri mevcut literatüre başvurarak araştırılmıştır. İkinci aşamada sanal gerçeklik uygulamalarının teknik altyapısı incelenmiş ve çalışmanın geçerliliğini, güvenilirliğini ölçmeyi amaçlayan bir ön deney (experiment 1) geliştirilmiştir. 100 yetişkin katılımcı ile gerçekleştirilen bu ön deney sonucunda çalışmanın geçerli, güvenilir ve bulunma hissini sağlar nitelikte olduğuna karar verilmiştir. Üçüncü aşamada, deniz yolu ile toplu taşıma hizmetini satın alacak olan tüketicilerin, algılanan hizmet kalitesini, müşteri memnuniyetini ve müşteri sadakatini arttıracak değişkenlerin tespit edilebilmesi için, çevrimiçi kullanıcı yorumu analizi gerçekleştirilmiştir. Üç farklı web sitesinden elde edilen veriler analiz edilmiş ve müşteri memnuniyeti ve müşteri memnuniyetsizliği yaratan başlıca değişkenler ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise elde edilen tüm bu veriler kullanılarak oluşturulan senaryoya göre yaratılan sanal gerçeklik deneyi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda akıllı ulaşım sistemleri teknolojilerinin etkin kullanımı ile algılanan hizmet kalitesini, müşteri memnuniyetini ve müşteri sadakatini arttırmanın ve insanları çevre dostu ulaştırma alternatiflerine yönlendirmenin mümkün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Constantly developing technology has significantly affected the service marketing sector, especially in customer-based areas such as customer satisfaction, customer loyalty and service quality. Today's Web 4.0 technologies, which are at the center of the fourth industrial revolution, have made digital marketing activities a necessity. The era of Industry 4.0, where machines not only learn but also become capable of producing solutions, enables businesses conducting marketing activities in the service sector to synchronize directly with users. Intelligent transportation systems (ITS), which emerged in the 1960s and made great progress with the Industry 4.0 revolution, aim to reduce the risks on transportation systems and increase the value provided. In this study, it is aimed to examine whether it is possible to increase the perceived service quality, customer satisfaction and customer loyalty in water-based public transportation services with the effective use of ITS technologies, and whether it is possible to direct people to more environmentally friendly transportation alternatives with the effective use of ITS. For this purpose, the study is based on Thaler's Nudge theory, which was awarded the Nobel Prize in 2017. In the study, first, in order to conduct research on intelligent transportation systems, creating the experimental environment in the virtual reality universe has been planned, and the usage examples of virtual reality technologies in the field of marketing have been researched by referring to the existing literature. In the second stage, the technical infrastructure of virtual reality applications was examined and a preliminary experiment (experiment 1) was developed, aiming to measure the validity and reliability of the study and the perception of presence. As a result of this experiment conducted with 100 adult participants, it was decided that the study was valid, reliable and provided the presence feeling. In the third stage, online user comment analysis was carried out in order to determine the variables that will increase the perceived service quality, customer satisfaction and customer loyalty of consumers who will purchase water-based public transportation services. Data obtained from three different websites were analyzed and the main variables have been revealed that cause customer satisfaction and customer dissatisfaction. In the final stage of the study, a virtual reality experiment was conducted according to the scenario created using all the data obtained. As a result of the study, it is seen that it is possible to increase perceived service quality, customer satisfaction and customer loyalty and direct people to environmentally friendly transportation alternatives with the effective use of intelligent transportation systems technologies.