Üçüncü basamak bir sağlık kuruluşunda çalışan hekimlerin iş verimliliği ve iş tatminin, medyadaki sağlıkta şiddet haberlerinden etkilenme düzeyinin araştırılması
The impact of health violence-related media news on the job satisfaction and work efficiency of assistants in a tertiary health care institution
- Tez No: 844592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA, DR. BAŞAK KORKMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
AMAÇ: Medyaya yansıyan sağlıkta şiddet hekimlerin fiziksel ve psikolojik sağlıkları şiddetin türü ve boyutuna göre çeşitli boyutlarda olumsuz etkileyebilmektedir. Buna bağlı olarak hekimlerin iş doyumları ve verimlilikleri de etkilenebilmektedir. Bu çalışma hekimlerin iş verimliliği ve iş tatmininin, dijital ve geleneksel medyadaki sağlıkta şiddet haberlerinden etkilenme düzeyini araştırmayı amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde aktif olarak görev yapmakta olan 324 hekim ile yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, sağlıkta şiddet uğrama durumları ve medyadaki sağlıkta şiddet haberlerinden etkilenme düzeyleri ile ilgili kişisel görüşlerinin sorulduğu anket sorularının yanı sıra İş Verimliliği Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda, şiddete maruz kalanların %7,4'ünün fiziksel şiddet, %66,0'ının sözel şiddet ve %48,1'inin psikolojik şiddete maruz kaldığı belirlenmiştir. Katılımcıların %68,2'sinin son bir yıl içerisinde çalışma ortamında şiddete maruz kaldığı ve %43,2'sinin çalışma ortamında birden fazla kez şiddetle karşılaştığı, %66,0'sının medyada çıkan sağlıkta şiddet haberlerinin şiddete özendirici olduğunu düşündükleri belirlenmiştir. Sağlıkta şiddet ile ilgili haberler fiziksel ve psikolojik sağlığımı, uyku düzenimi etkiliyor diyenlerin iş doyumunun anlamlı derecede daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca medyada çıkan hekime şiddet haberlerinin şiddete özendirici olduğunu düşünenlerin, son 1 yıl içinde şiddetle karşılaşmış olanların ve çalıştığı kurumda kendini güvende hisseden hekimlerin iş doyumlarının da anlamlı olarak daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda sağlıkta şiddet ile ilgili haberleri takip eden, işe gitme motivasyonu etkilenen, fiziksel ve psikolojik sağlığı ile uyku düzeni kısmen etkilenen katılımcıların iş verimliliğinin yüksek olduğu saptanmıştır. SONUÇ: Hekimlerin iş doyumlarının şiddet haberlerinden olumsuz yönde etkilendiği fakat iş verimliliklerinin bu haberlerden olumsuz yönde etkilenmediği görülmüştür. Bu durum şiddet haberlerinin, hekimler için normalleşmiş ve kabullenilmiş olmasından ötürü hekimlerin iş verimliliği üzerindeki etkisinin azalmasıyla açıklanabilir. Sağlıkta şiddetle ilgili haberlerin diline ve içeriğine bakılarak süzgeçten geçirilerek servis edilmesi ve bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Depending on the kind and severity of the violence, doctors' physical and mental health may suffer in a number of ways from it as portrayed in the media. Consequently, there may be an impact on the productivity and job satisfaction of physicians. The purpose of this study is to determine how news of healthcare violence in conventional and digital media affects doctors' job happiness and productivity. MATERIALS AND METHODS: 324 physicians who are currently employed at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital participated in our research. The Work Productivity Scale and the Minnesota Job Satisfaction Scale were used in addition to survey questions that inquired about the participants' sociodemographic traits, exposure to health violence, and subjective assessments of the degree to which health violence news in the media affected them. RESULTS: According to our research, it was determined that 7.4% of those exposed to violence were exposed to physical violence, 66.0% to verbal violence and 48.1% to psychological violence. It was found that 68.2% of the participants had experienced workplace violence in the previous year, 43.2% had experienced it more than once, and 66.0% believed that news in media which consist of violence in health promoted violence. It's been shown that people who claim that hearing about violence in the medical field negatively impacts their sleep patterns, physical and mental health, and job satisfaction were considerably less satisfied with their jobs. Furthermore, it has been found that the job satisfaction of doctors who feel safe in the facility they work in, those who have experienced violence in the past year, and those who believe that news of violence against doctors in the media promotes violence were all significantly lower. The results of our study showed that participants who followed news reports about health-related violence had high work efficiency, affected motivation to go to work, and had partially disrupted sleep patterns and physical and psychological health. CONCLUSION: It has been shown that while news of violence has a detrimental impact on physicians' job satisfaction, it has no negative effect on their productivity. This scenario can be explained by the fact that news of violence has lessened its impact on doctors' productivity at work because it has become commonplace and tolerated among physicians. It has been determined that additional research should be done on this topic and that news concerning violence in health should be screened for language and content.