Diyanet İşleri Başkanlığı Aile Dergisi'nin ailede din eğitimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the Presidency of Religious Affairs Family Magazine in terms of religious education in the family
- Tez No: 844596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF HİLAL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Toplumda aile konusu her dönemde ehemmiyetini koruyan bir özelliğe sahip olmuştur. Bu nedenle de her dönemde aile üzerine çeşitli araştırmalar yapılmış ve aile yapısı ve işleyiş özellikleri araştırmalara konu olmuştur. Ancak süreli yayınlarda aileyi inceleyen yeterli sayıda araştırmaya rastlanmadığı görülmüştür. Bu nedenle bu araştırma için, ´yayımlandığı dönemde aileye yönelik etkin bir role sahip olan Diyanet Aile Dergisi seçilmiştir. Dergide aileye dair belli başlı konular ele alınıp incelenmiştir. Ailenin din eğitimi başta olmak üzere; eğitim, inanç, ibadet, ahlak, ailedeki toplumsal sorumluluk bilinci, ailenin yapısı ve gelişmesi ve aile iletişimi üzerinden ailenin konumlandırıldığı yerin neresi olduğu Diyanet Aile Dergisi örneklemi özelinde araştırılmış, ulaşılan bulgular tanımlanmış ve yorumlanmıştır. Bu doğrultuda; derginin 2013-2021 yıllarını kapsayan dönemdeki sayıları dergi çalışmaları ve aile konusu açısından ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dergilerde yer alan konuların, okuyucuya ekseriyetle doğrudan ve didaktik olarak verildiği ve bazı konularda da yazıda geçen karakterlerle temsili olarak, düşündürüp buldurma yöntemi ile okuyucuya dini bilgi aktarımı yapıldığı tespit edilerek; Diyanet Aile Dergisi'nin incelenen tüm sayılarında en fazla din eğitimine yer verildiği, bunu da ahlak eğitimi, aile hayatı, toplumsal sorumluluk, aile içi iletişim ve birey psikolojisi (çocuk, genç, yetişkin) konularının izlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The issue of family in society has had a feature that maintains its importance in every time period. For this reason, various studies have been made on the family in every time period and family structure and function have been the subject of research. However, it has been observed that there are not enough studies examining the family in periodical publications. Therefore, Diyanet Family Journal, which had an active role in family, was chosen for this research. In the journal, certain issues related to the family were discussed and examined. Especially the structure and development of the family; education, belief, worship, morality, social responsibility awareness in the family, religious education in the family, and where the family is located through family communication were investigated in the case of Diyanet Family Journal, and the findings were defined and interpreted. In this direction, the journal studies and the family issue in the period covering the years 2013-2021 were examined in detail. It has been determined that the topics in the journals are mostly given directly and didactically to the reader, and that religious information is transferred to the reader by the method of making people think and find out on some subjects as a representation of the characters in the article; religious education is given the most place in all the examined issues of Diyanet Family Magazine; moral education, family life, social responsibility, family communication and individual psychology (child, youth, adult) were followed.