Türk siyasal yaşamında Cumhuriyet Halk Partisi genel sekreterliğinin yeri (1945-1966)
The place of the general secretariat of the Republican People's Party in Turkish political life (1945-1966)
  1. Tez No: 844614
  2. Yazar: İBRAHİM ORKUN ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Cumhuriyet Halk Partisi kökenleri ile hem Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran hem de modernleşmesine ve demokratikleşmesine zemin hazırlayan partidir. Uzun yıllar süren tek parti yönetiminden sonra 1945 yılında ülkenin demokratik çok partili yaşama geçmesi süreci başladı. 1950 yılında da dünyada pek örneği olmayan bir olay yaşandı ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı İsmet İnönü, tek adam konumundayken demokrasiye sahip çıkarak iktidarı Demokrat Parti'ye devretti. Tek parti dönemi boyunca Genel Başkan ve Genel Başkan Vekilinden sonra partinin üçüncü adamı konumunda olan Genel Sekreter, Cumhuriyet Halk Partisi'nin muhalefet konumuna düşmesiyle birlikte Genel Başkandan sonra partinin en önemli adamı haline geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı İsmet İnönü ülkede yaşanan demokratikleşme hareketini parti içinde de yayma amacıyla Genel Sekreterin yetkilerini arttırdı. Bu durum Genel Başkan ile Genel Sekreterin yıllarca süren mücadelelerine neden oldu. Çalışmamızda, belirlenen aralık olan 1945-1966 yılları arasındaki dönemin konjonktürü genelden özele incelenerek bir çerçeve oluşturuldu. Önce bahsedilen dönemde dünya konjonktürü incelendi daha sonrasında Türk siyasal yaşamındaki gelişmeler incelendi ardından da Cumhuriyet Halk Partisi'nin bahsedilen dönemdeki yönetim organlarına yer verildi. Dönemin konjonktürü genelden özele incelendikten sonra ilk olarak Genel Sekreterlik kurumu mukayese yöntemiyle irdelendi ve son olarak da bahsedilen dönemde Genel Sekreterlik görevinde bulunan kişiler hem biyografik hem de siyasi tartışma açısından değerlendirildi. Bu çalışma yapılırken; arşiv belgeleri, resmi yayınlar, dönemin basını, araştırma eserleri, anılar ve ikinci el kaynaklar kullanıldı.
Özet (Çeviri)
With its origins, the Republican People's Party is the party that both founded the Republic of Turkey and paved the way for its modernization and democratization. After many years of single-party rule, the Turkey's transition to democratic multi-party life began in 1945. In 1950, an unprecedented event took place in the world and the Chairman of the Republican People's Party, İsmet İnönü, defended democracy while being a single man and handed over the power to the Democratic Party. The Secretary General, who was the third man of the party after the Chairman and Deputy Chairman during the single-party period, became the most important man of the party after the Chairman after the Republican People's Party fell into opposition. Chairman of the Republican People's Party, İsmet İnönü, increased the powers of the Secretary General in order to spread the democratization movement in the Turkey within the party. This situation caused years of struggle between the Chairman and the Secretary General. In our study, a framework was created by examining the conjuncture of the period between 1945 and 1966, which is the specified period, from general to specific. First, the world conjuncture in the mentioned period was examined, then the developments in Turkish political life were examined, and then the governing bodies of the Republican People's Party in the mentioned period were included. After examining the conjuncture of the period from general to particular, first the institution of the General Secretariat was examined by comparative method, and finally, the people who served as the General Secretary in the mentioned period were evaluated in terms of both biographical and political debate. While this study was being carried out; Archival documents, official publications, the press of the period, research works, memories and second-hand sources were used.