Bilim sanat merkezlerinin katılımcı yaklaşımla değerlendirilmesi ve tasarım kriterlerinin belirlenmesi
Science and art centers evaluation with a participant approach and determining design criteria
- Tez No: 844615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN MİDİLLİ SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Özel yetenekli bireylerin eğitimi için kurulmuş bilim sanat merkezleri (BİLSEM) hem söz konusu bireylerin yeteneklerini keşfetmeleri hem de topluma faydalı birer birey olabilmeleri için önemli bir değere sahiptir. Yapılan incelemelerde BİLSEM binalarının geleneksel okullardan farksız, kullanıcı ihtiyaç ve beklentileri göz ardı edilerek inşa edildiği görülmüştür. Oysa mekân, içerisinde bulunan kullanıcıya, kullanıcı ihtiyaçlarına ve davranışlarına bağlı olarak şekillenmeli ve organize edilmelidir. Bu çalışmada içinde bulunulan çağın gereklilikleri ve kullanıcıların beklentileri dikkate alınarak bilim sanat merkezleri için tasarım kriterleri oluşturmak hedeflenmiştir. Çalışmada kullanım sürecinde değerlendirme ile katılımcı yaklaşımdan yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda BİLSEM'lerin; özel yetenekli öğrencilerin araştırma yapma ve keşfetme gibi karakterlerine özgü mekanları barındırmasının yanı sıra; oyun oynama, spor yapma, sohbet etme gibi fiziksel ve sosyal ihtiyaçları da karşılayacak mekansal oluşumlara sahip olması gerektiği görülmüştür. Ayrıca BİLSEM'lerin yalnızca kullanıcıları için değil toplum için sosyal bir merkez olarak önem taşıdığı, farklı yaş ve gruplardaki kullanıcılara hitap eden bir eğitim yerleşkesi şeklinde organize edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Science and art centers (BİLSEM) established for the education of gifted person have a significant value in helping these individuals discover their talents and become useful individuals for society. In the examinations, it was seen that BİLSEM buildings were built no different from traditional schools, ignoring user needs and expectations. However, the space should be shaped and organized depending on user needs and behaviors. In this study, it is aimed to create design criteria for science and art centers, taking into account the requirements of 21. century and the expectations of the users. In the study, post occupancy evaluation and user participation approach was used. As a result of the study, BİLSEMs; in addition to hosting spaces specific to the characters of gifted students, such as research and discovery; it has been seen that it should have spatial formations that will meet physical and social needs such as playing, doing sports and chatting. In addition, it has been concluded that BİLSEMs are important not only for their users but also as a social center for the society, and that they should be organized as an educational campus that appeals to users of different ages and groups.