Lisanssız elektrik üretiminde dağıtım ve görevli tedarik şirketlerinin rolü
The role of distribution and authorized supply companies in unlicensed electricity generation
  1. Tez No: 844613
  2. Yazar: İREM ELİF SUNA ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYAZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları, her ülkenin enerji arz güvenliğini sağlamasında büyük bir öneme sahiptir. Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça önemli bir konumdadır. Türkiye elektrik üretiminde büyük oranda fosil kaynaklardan yararlanmaktadır. Fosil kaynaklarda da dışa bağımlılık oranımız oldukça fazladır. Türkiye'nin enerji arz güvenliğinde dışa bağımlılığının ve çevrenin enerji üretimindeki tahribatının azaltılması noktasında yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminin payının arttırılması amacı ile EPDK tarafından düzenlenen Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği ile Türkiye elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını 10 yıllık süreçte büyük bir oranda arttırmıştır. Yenilenebilir enerji üretiminde yapılan yatırımların YEKDEM mekanizması ile desteklenmesi yatırımların artmasına sebebiyet vermiştir. Günümüzde yapılan birçok düzenleme ile Lisanssız uzlaştırma süreçleri de farklı bir boyut kazanmıştır. Tez çalışmasında lisanssız elektrik üretiminin; EPİAŞ, Sayaç Okuma Yükümlülüğü bulunan kurumlar ve Görevli Tedarik Şirketleri'nin bu kapsamda yürüttüğü faaliyetler, lisanssız elektrik üretiminin tarihsel gelişim süreci ve değişen mahsup ve ödeme yöntemleri ele alınarak itiraza konu olabilecek hususlar değerlendirilecektir. Çalışma sonucu lisanssız elektrik üretim ile ilgili olarak mevzuat kapsamında ele alınması gereken hususlar tespit edilerek yeni yöntemler geliştirilmesi ve önerilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources are of great importance in ensuring the energy supply security of every country. Turkey is in a very important position in terms of renewable energy sources. Turkey uses fossil resources to a large extent in electricity production. Our rate of external dependence on fossil resources is also quite high. In order to increase the share of electricity production from renewable energy sources at the point of reducing Turkey's external dependence on energy supply security and environmental destruction in energy production, Turkey has increased the share of renewable energy sources in electricity production by a large percentage over a 10-year period with the Regulation on Unlicensed Electricity Generation in the Electricity Market organized by the EMRA. Supporting the investments made in renewable energy production with the YEKDEM mechanism has led to an increase in investments. With many regulations made today, Unlicensed settlement processes have also gained a different dimension. In the thesis study, the issues that may be subject to objection will be evaluated by considering the activities of unlicensed electricity production; EPIAS, Institutions with Meter Reading Obligations and Authorized Supply Companies within this scope, the historical development process of unlicensed electricity production and changing offset and pay methods. As a result of the study, it is aimed to identify the issues that need to be addressed within the scope of legislation regarding unlicensed electricity generation and to develop and propose new methods.