Servikal serklaj uygulamalarının klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of cervical cerclage applications
  1. Tez No: 844674
  2. Yazar: CÜNEYT KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CÜNEYT EVRÜKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada 2008-2022 yılları arasında kliniğimizde servikal yetmezlik endikasyonuyla servikal serklaj yapılmış olan hastaların klinik ve operatif özelliklerini inceleyerek, bu olguların yönetimi ile ilgili deneyimlerimizi sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2008-2022 yılları arasında transvajinal veya transabdominal USG, hastanın öyküsü ya da fizik muayene bulguları ile servikal yetmezlik tanısı konulup serklaj işlemi uygulanan hastaların dosyaları tarandı ve 154 olgunun verilerine ulaşıldı. Retrospektif olarak hasta dosyalarından ve hastane otomasyon sistemlerinden hastaların yaşı, paritesi (nullipar-multipar), sigara kullanımı, serklaj haftası, serklaj ile geçen hafta, doğum haftası, miada ulaşması-profilaktik serklaj durumu, serklaj sonrası gelişen komplikasyonlar kaydedildi. Hastalar telefonla aranarak öyküleri ve verilerine ulaşıldı. Verilerinin tamamına ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to present our experience in the management of these cases by examining the clinical and operative characteristics of patients who underwent cervical cerclage with the indication of cervical insufficiency in our clinic between 2008 and 2022. Materials and Methods: The files of patients who were diagnosed with cervical insufficiency and underwent cerclage in our clinic between 2008 and 2022 based on transvaginal or transabdominal USG, patient history or physical examination findings were scanned and the data of 154 cases were accessed. Retrospectively, patients' age, parity (nulliparous-multiparous), smoking, cerclage week, last week with cerclage, week of birth, reaching term-prophylactic cerclage status, post-cerclage complications were recorded from patient files and hospital automation systems. Patients were contacted by phone to obtain their stories and data. Patients whose full data could not be accessed were excluded from the study. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 package program was used in the statistical analysis of the data.