Yaklaşımlı grupların direkt çarpımları
Direct products of approximately groups
- Tez No: 844675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBUBEKİR İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezin birinci bölümünde, araştırmanın amacı ve öneminden bahsedilerek literatür özeti sunulmuştur. İkinci bölümde, proksimal relator uzayları ve proksimal relator uzayında yaklaşımlı yarı-gruplar incelenmiştir. Yaklaşımlı yarı-grup örnekleri verilmiş ve yaklaşımlı yarı-grupların bazı temel özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yaklaşımlı gruplar ve yaklaşımlı grup homomorfizmalarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, yaklaşımlı grupların direkt çarpımları tanımlanmış ve bir örnek verilmiştir. Ayrıca yaklaşımlı grupların direkt çarpımları ile ilgili bazı özgün sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, the purpose and importance of the research is mentioned and a summary of the literature is presented. In the second part, proximal relator spaces and approximately semi-groups in proximal relator space are examined. Examples of approximately semi-groups are given and some basic properties of approximate semi-groups are examined. In the third chapter, approximately groups and approximately group homomorphisms are mentioned. In the fourth chapter, direct products of approximately groups are defined and an example is given. In addition, some original results about direct products of approximately groups are presented.