Edebiyat ve sinemada kurgusal mekân üretiminin yaratıcılığa etkisine yönelik bir yöntem önerisi
A method suggestion for the effect of fictional space production on creativity in literature and cinema
- Tez No: 844678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR OZANÖZGÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215205
Özet
Bir mekân oluşturma disiplini olan iç mimarlık, sınırlarının belirlendiği ve bir disiplin olarak kabul gördüğü dönemden bu yana; tasarım, sanat ve bilimin birçok alanı ile iç içe olmuştur. Toplumsal, ekonomik ve teknolojik alanlardaki değişimler mekân tasarım sürecine de farklı yaklaşımlar ve çeşitli yenilikler getirmiştir. Yeni gelişen alanları tek bir disiplin ile incelemek mümkün olmadığından, farklı disiplinlerin birbiriyle ilişkisi günümüzde daha da önemli hale gelmiştir. Öte yandan mekânın sınırları da zamanla değişmekte ve gelişmektedir. Yalnızca fiziksel gerçeklikten ibaret olmayan mekân kavramı, tarih boyunca pek çok araştırmacı tarafından farklı biçimlerde ele alınıp tasnif edilmiştir. Bu bağlamda fiziksel bağlamdan arınmışlığıyla kurgusal mekânlar; hayal gücünün ve yaratıcılığın daha aktif olarak kullanılabilmesine olanak tanımasıyla farklı disiplinler ile etkileşim kurma konusunda önemli bir noktada konumlanmaktadır. İç mimarlık eğitiminde disiplinler arası yaklaşımların önemi sıkça vurgulanmasına rağmen, ilgili literatür incelendiğinde yaratıcı düşünce becerisini geliştirmeye yönelik deneysel yöntemlerle yapılan disiplinler arası çalışmaların azınlıkta kaldığı görülmektedir. Eğitim süresince, öğrencilerin sezgilerini geliştirmeyi, bilimsel metotlar çerçevesinde düşünmesini sağlamayı, çağdaş teknoloji kullanımı ve işlevsel üretim ilkelerine dayanarak tasarımcı bireyler yetiştirmeyi hedefleyen iç mimarlık eğitiminin temel çıktılarından biri ise hayal gücünü etkin bir biçimde kullanabilen yaratıcı bireyler yetiştirmektir. Bu doğrultuda iç mimarlık eğitiminde, disiplinler arası yaklaşımların eğitim sürecine dahil edilmesi, öğrencilerin yaratıcılıkların gelişmesine katkı sağlaması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada; kurgusal mekân üretiminde disiplinler arası bir yaklaşımla edebiyat ve sinema ile ilişki kurarak, yaratıcı düşünceyi geliştirmeye etki eden yeni bir izlence önerisi ortaya koymak amaçlanmıştır. Edebiyat ve sinema disiplinleriyle ilişki kurarak kurgusal mekân üretmeyi amaçlayan izlenceler;“kurgusal mekânı oluşturan ögeler”,“TYDT parametreleri”ve“TYDT faaliyetleri”nden meydana gelen üç temel unsur üzerinden kurgulanmıştır. Bu bağlamda, geliştirilen izlence önerisi doğrultusunda, edebiyat ve sinema ile ilişki kurarak kurgusal mekân üretmenin, öğrencilerin yaratıcı düşünce becerilerine etkisini irdelemek üzere üç hipotez kurulmuştur. Hipotezleri sınamak için, açımlayıcı sıralı karma araştırma yöntemi ile iki aşamalı olarak, nicel ve nitel veriler toplanmıştır. Birinci aşamada araştırma sorularına doğrudan yanıt üretecek nicel veriler, ikinci aşamada ise nicel bulguları daha detaylı çözümlemeyi sağlayacak nitel veriler toplanmıştır. Deneysel araştırma kapsamında geliştirilen izlenceler, araştırmanın bağımsız değişkenini; yaratıcı düşünce düzeyi, araştırmanın bağımlı değişkenini; yaratıcı düşüncenin alt parametreleri ise ara değişkenleri oluşturmaktadır. Birinci araştırma hipotezi (1H1)“kurgusal mekân üretiminde edebiyat disipliniyle ilişki kurmanın yaratıcı düşünmeyi geliştirdiği”, ikinci araştırma hipotezi (2H1)“kurgusal mekân üretiminde sinema disipliniyle ilişki kurmanın yaratıcı düşünmeyi geliştirdiği”ve üçüncü araştırma hipotezi (3H1) ise“edebiyat disiplini ile ilişki kurarak kurgusal mekân üretmenin, sinema disiplini ile ilişki kurarak kurgusal mekân üretmeye kıyasla yaratıcı düşüncenin gelişmesine daha fazla olanak sağladığı”yönündedir. Bu araştırma İstanbul Gedik Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde, 2022-2023 Güz eğitim-öğretim yarıyılında“Mimarlık ve Edebiyat”ve“Mimarlık ve Sinema”dersini alan, araştırmacı tarafından belirlenen dışlama ölçütleri dikkate alınarak seçilen 46 öğrenci (27 kadın, 19 erkek) ile yürütülmüştür. Mimarlık ve Edebiyat dersini alan öğrenciler deney, Mimarlık ve Sinema dersini alan öğrenciler ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezleri sınayabilmek için deney ve kontrol gruplarına uygulanmak üzere geliştirilen 14 haftalık izlencelerin öncesinde iki gruba da TYDT ön test uygulanmıştır. İzlencenin sonunda ise her iki gruba TYDT son test uygulanmıştır. TYDT ön test ve son testle elde edilen veriler araştırmanın nicel verilerini oluşturmaktadır. Örnek olay yöntemi ile bir eğitim-öğretim dönemi boyunca uygulanan izlence doğrultusunda elde edilen veriler ve izlencelerin sonunda uygulanan anket formu ile elde edilen veriler ise araştırmanın nitel verilerini oluşturmaktadır. Nitel ve nicel veriler ile elde edilen araştırma bulgularına göre; kurgusal mekân üretiminde edebiyat disipliniyle ilişki kurmanın yaratıcı düşünceyi geliştirdiğine yönelik birinci araştırma hipotezi (1H1), kurgusal mekân üretiminde sinema disipliniyle ilişki kurmanın yaratıcı düşünceyi geliştirdiğine yönelik ikinci araştırma hipotezi (2H1) ve edebiyat disiplini ile ilişki kurarak kurgusal mekân üretmenin, sinema disiplini ile ilişki kurarak kurgusal mekân üretmeye kıyasla yaratıcı düşüncenin gelişmesine daha fazla olanak sağladığına yönelik üçüncü araştırma hipotezi (3H1) doğrulanmıştır. Bu çalışma kurgusal mekân üretiminde disiplinler arası çalışmaların yaratıcı düşünme becerisine olumlu yönden katkı sağladığı ortaya koymaktadır. Öte yandan çalışmanın en önemli yöntemsel sınırlılıklarından biri yalnızca İstanbul Gedik Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'ndeki kısıtlı bir örneklem ile ve bir akademik yarıyıl süresince gerçekleştirilmiş olmasıdır. Bulguların sınırlı bir alandan seçilen çalışma grubundan elde edilmiş olması, genellenebilme olasılığı zayıflatmaktadır. Bu bağlamda, elde edilen bulguların daha geniş kitlelere genellenebilmesi için; çalışma kapsamında geliştirilen yeni izlencelerin, iç mimarlık eğitim programında yer alan, temel tasarım, tasarım stüdyoları veya çeşitli uygulamalı derslerin de içeriğine entegre edilmesi ya da bu derslerdeki uygulamalı çalışmalar için yeni disiplinler arası yaklaşımlar oluşturulması ve enlemsel kesitli yeni araştırmaların yapılması önerilmektedir. Ayrıca iç mimarlık eğitiminde yaratıcılıkla ilgili yapılacak sonraki çalışmalar için; tasarım eğitimi alan öğrencilerin yaratıcı düşünce becerisini ölçmeye yönelik, tasarım ilkeleri veya mekânsal parametrelerle bağ kurabilen ölçme araçlarının geliştirilmesi de önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Interior architecture, a discipline of creating space, has been intertwined with many fields of design, art and science since the period when its boundaries were determined and accepted as a discipline. Changes in social, economic and technological fields have brought different approaches and various innovations to the space design process. Since it is not possible to examine newly developing fields with a single discipline, the relationship between different disciplines has become even more important today. On the other hand, the boundaries of space are also changing and developing over time. The concept of space, which does not only consist of physical reality, has been handled and classified in different ways by many researchers throughout history. In this context, fictional spaces, with their freedom from the physical context, are positioned at an important point in terms of interacting with different disciplines by allowing imagination and creativity to be used more actively. Although the importance of interdisciplinary approaches in interior architecture education is frequently emphasized, when the relevant literature is examined, it is seen that interdisciplinary studies conducted with experimental methods to develop creative thinking skills remain in the minority. One of the main outcomes of interior architecture education, which aims to develop students' intuition, to enable them to think within the framework of scientific methods, and to raise designer individuals based on the use of contemporary technology and functional production principles, is to raise creative individuals who can use their imagination effectively. In this direction, the inclusion of interdisciplinary approaches in the education process in interior architecture education is important in terms of contributing to the development of students' creativity. In this study, it is aimed to put forward a new syllabus proposal that affects the development of creative thinking by establishing a relationship with literature and cinema with an interdisciplinary approach in the production of fictional space. The syllabus, which aims to produce fictional space by establishing a relationship with literature and cinema disciplines, is built on three basic elements consisting of“the elements that make up the fictional space”,“TTCT parameters”and“TTCT activities”. In this context, in line with the developed syllabus proposal, three hypotheses were established to examine the effect of producing fictional space by establishing a relationship with literature and cinema on students' creative thinking skills. In order to test the hypotheses formed within the scope of the research, both groups were administered the TTCT pretest before the 14-week curriculum developed to be applied to the experimental and control groups. At the end of the curriculum, both groups were administered the post-test. The data obtained from the TTCT pre-test and post-test constitute the quantitative data of the study. The qualitative data of the study consisted of the data obtained through the case study method, the data obtained in line with the syllabus applied during an academic semester, and the data obtained through the questionnaire form applied at the end of the syllabus. The first research hypothesis (1H1) is that“establishing a relationship with the discipline of literature in the production of fictional space develops creative thinking”, the second research hypothesis (2H1) is that“establishing a relationship with the discipline of cinema in the production of fictional space develops creative thinking”and the third research hypothesis (3H1) is that“producing fictional space by establishing a relationship with the discipline of literature provides more opportunities for the development of creative thinking compared to producing fictional space by establishing a relationship with the discipline of cinema”. This study was conducted with 46 students (27 females, 19 males) who took the“Architecture and Literature”and“Architecture and Cinema”courses at Istanbul Gedik University, Faculty of Architecture and Design, Department of Interior Architecture and Environmental Design in the fall academic semester of 2022-2023 and who were selected based on the exclusion criteria determined by the researcher. The students taking the Architecture and Literature course constituted the experimental group and the students taking the Architecture and Cinema course constituted the control group. In order to test the hypotheses formed within the scope of the research, both groups were administered the TTCT pretest before the 14-week curriculum developed to be applied to the experimental and control groups. At the end of the curriculum, both groups were administered the post-test. The data obtained from the TTCT pre-test and post-test constitute the quantitative data of the study. The qualitative data of the study consisted of the data obtained through the case study method, the data obtained in line with the syllabus applied during an academic semester, and the data obtained through the questionnaire form applied at the end of the syllabus. According to the research findings obtained with qualitative and quantitative data; the first research hypothesis (1H1) that establishing a relationship with the discipline of literature in the production of fictional space develops creative thinking, the second research hypothesis (2H1) that establishing a relationship with the discipline of cinema in the production of fictional space develops creative thinking, and the third research hypothesis (3H1) that producing fictional space by establishing a relationship with the discipline of literature provides more opportunities for the development of creative thinking compared to producing fictional space by establishing a relationship with the discipline of cinema. This study reveals that interdisciplinary studies in the production of fictional space contribute positively to creative thinking skills. On the other hand, one of the most important methodological limitations of the study is that it was carried out only with a limited sample in the Department of Interior Architecture and Environmental Design at Istanbul Gedik University and during one academic semester. The fact that the findings were obtained from a study group selected from a limited area weakens the possibility of generalization. In this context, in order to generalize the findings to a wider audience, it is recommended that the new syllabi developed within the scope of the study be integrated into the content of basic design, design studios or various applied courses in the interior architecture education program, or that new interdisciplinary approaches be created for applied studies in these courses, and that new research with latitudinal cross-sections be conducted. In addition, for future studies on creativity in interior architecture education, it is also recommended to develop measurement tools that can be linked to design principles or spatial parameters in order to measure the creative thinking skills of students receiving design education.