Polikistik over sendromlu hastalarda Nrf2/Keap1 yolağının ve antioksidanların bazı düzenleyici faktörlerinin araştırılması
Investigation pathway of Nrf2/Keap-1 and some regulatory factors of antioxidants in patients with polycystic ovarian syndrome
  1. Tez No: 844721
  2. Yazar: OMEED AKBAR ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) dünya genelinde kadınların yaklaşık %10'unda görülen bir endokrin bozukluktur. Reaktif oksijen türlerinin (ROT) granüloza hücrelerinde neden olduğu oksidatif stres (OS) PKOS patogonezinde önemli rol oynamaktadır. Bu amaçla oksidatif stres oluşumunda ve antioksidan savunma mekanizmasında rol alan belirteçlerin düzeylerini incelendi. Çalışmamızda PKOS tanısı alan 55 hasta ile yaş uyumlu 45 sağlıklı gönüllüden kan örnekleri alınıp serumları ayrıldı. Serumlarda Nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2 (Nrf2), Kelch benzeri ECH ile ilişkili protein-1 (Keap1), Glikojen sentaz kinaz 3 beta (GSK-3β), NAD(P)H kinon oksidoredüktaz (NQO1), Glutatyon-S-transferaz (GSTPi), Glutatyon peroksidaz (GSH-Px), Glutatyon (GSH) ve Sestrin-2 düzeyleri enzime bağlı immünosorbent testi (ELISA) yöntemiyle ölçüldü. Hasta ve sağlıklıların demografik verileri incelendiğinde yaş, boy, kilo, vücut kütle indeksi (VKİ) ve bel çevresi açısından istatistiksel olarak herhangi bir fark yoktu (p>0.05). Yapılan istatiksel analizde NQO1, GSTPi, GSH ve Sestrin 2 (Sesn2) düzeyleri PKOS ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). GSH-Px ve Nrf-2 düzeyleri PKOS grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak önemli derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is an endocrine disorder that affects approximately 10% of women worldwide. Oxidative stress (OS), caused by reactive oxygen species (ROS) in granulosa cells, plays an important role in the pathogenesis of PCOS. In this study, we investigated the levels of biomarkers involved in the formation of oxidative stress and antioxidant defense mechanisms. In our study, blood samples were taken from 55 patients diagnosed with PCOS and 45 healthy volunteers matched for age. Serum levels of Nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (Nrf2), Keap1, Glycogen synthase kinase 3 beta (GSK-3β), NAD(P)H quinone oxidoreductase (NQO1), Glutathione-S-Transferase (GSTPi), Glutathione peroxidase (GSH-Px), Glutathione (GSH) and Sestrin-2 (Sesn2) were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. When the demographic data of patients and healthy individuals were examined, there was no statistically significant difference in terms of age, height, weight, body mass index (BMI), and waist circumference (WC) (p>0.05). In the statistical analysis, when the levels of NQO1, GSTPi, GSH, and Sesn2 were compared between PCOS and control groups, there was no statistically significant difference (p>0.05). GSH-Px and Nrf-2 levels were found to be significantly higher in the PCOS group than in the control group.