Yeni nesil androjen blokeri kullanan metastatik prostat kanseri tanılı hastalarda kognitif fonksiyon ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 844744
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEZGİN GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Uyku kalitesi ve bilişsel fonksiyonların korunması özellikle ileri yaştaki kanser hastalarında önem arz etmektedir. Metastatik prostat kanserinde hormonoterapi olarak özellikle son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanan enzalutamid gibi yeni nesil androjen reseptör blokeri veya abirateron asetat gibi androjen sentez inhibitörü ilaçlar mevcuttur. Birinci nesil androjen deprivasyon tedavisinin bilişsel fonksiyon ve uyku kalitesi üzerine olan etkisi ile ilgili çok sayıda çalışma mevcuttur. Biz de metastatik hastalarda yeni nesil tedavilerin uyku kalitesi ve bilişsel fonksiyonlara etkisini araştırmak amacıyla bu çalışmayı yaptık. Gereç: En az 3 ay yeni nesil androjen reseptör blokajı ya da androjen sentez inhibitörü kullanan 42 metastatik prostat kanserli hasta ile benzer yaş ve eğitim durumundaki sağlıklı 42 gönüllü kontrol grubu üzerinde kesitsel olarak Pittsburgh Uyku Kalite İndexi (PUKİ) ve Mini Mental Durum Testi (MMSE) ölçeklerini kullanarak mevcut tedavilerin uyku kalitesi ve bilişsel fonksiyonlara etkisini inceledik.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is important to protect sleep quality and cognitive functions, especially in elderly cancer patients. There are new generation androgen receptor blocker drugs such as enzalutamide or androgen synthesis inhibitor drugs such as abiraterone acetate, which have been frequently used as hormonal treatment in metastatic prostate cancer, especially in recent years. There are many studies investigating the effects of first-generation androgen deprivation therapy on cognitive function and sleep quality. We conducted this study to investigate the effects of new generation treatments on sleep quality and cognitive functions in metastatic patients. Material: Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Mini Mental State Test (MMSE) were cross-sectionally administered to 42 metastatic prostate cancer patients using new generation androgen receptor blockade or androgen synthesis inhibitors for at least 3 months and 42 healthy volunteer control groups. are of similar age and education level. ) scales, we examined the effects of existing treatments on sleep quality and cognitive functions.