Solution techniques for single-job lot streaming problems in flow shops
Akış atölyelerindeki tek ürünlü parti aktarma problemleri için çözüm teknikleri
  1. Tez No: 844754
  2. Yazar: MEHMET AKANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Florida
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Parti akışı, tüm üretim partisinin üst makinelerde işlenmesini tamamlamadan önce üretim partisinin bir kısmının alt makinelere taşınmasına izin verme politikası olarak tanımlanabilir. Bu eylem, aynı üretim partisi için bir dizi ardışık iş istasyonunda çakışan işlem periyotlarına neden olur ve sonuçta partinin atölyede geçirdiği süreyi azaltır. Dolayısıyla bu fikrin çeşitli imalat ortamlarında uygulanması, yapım süresi ve toplam akış süresi gibi zamana dayalı birçok performans kriterinde iyileştirmeler sağlayabilir. Bu arada, üretim partisi sistem üzerinden“akmaya”başladığından tamponlarda daha az birikim olacak, yani devam eden iş (WIP) envanteri azalacak. Parti akışı, Tam Zamanında (JIT), Esnek Üretim Sistemleri (FMS) ve Grup Teknolojisi (GT) gibi bazı modern üretim teknolojileriyle birlikte başarıyla uygulanabilen bir tekniktir. Ancak parti akışı, üretim kapasitesinin herhangi bir otomasyonu gerektirmediği geleneksel üretim ortamlarında da uygulanabilir. Akış süresini ve yarı mamul envanterini azaltmak amacıyla örtüşen işlem sürelerine ulaşmak için üretim partisini bölme fikri üreticiler tarafından uzun süredir bilinmesine rağmen, bu politikadan maksimum avantaj elde etme çabaları oldukça yenidir. Parti akışı alanının nispeten kısa geçmişinde birçok parti akışı problemi ortaya çıkmıştır. Bu tezde birçok parti akışı problemi tanıtılmış ve bu problemler için geliştirilen çözüm teknikleri sunulmuştur. Yazarın katkısı, tek işlik bir üretim partisinin herhangi bir sayıda makine içeren bir akış atölyesinde herhangi bir sayıda tutarlı alt partiye bölünebildiği temel parti akışı problemi için sırasıyla ve karmaşıklığına sahip iki etkili algoritma içermektedir. Makinelerde aralıklı rölantiye izin verilirken, bu çalışmada incelenen her parti akışı probleminde yapım süresi minimizasyonunun amacı kullanıldı. Yazar aynı zamanda parti akışı sorunları için de dahil edilen kurulumlarla optimale yakın çözüm teknikleri geliştirmiştir. Algoritmaların sağlam performansı, optimal çözümden sapmanın nadiren yüzde 1'i aştığı kapsamlı deneylerle desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Lot streaming can be defined as the policy of allowing some portions of the production lot to move to downstream machines before the whole production lot completes its processing on the upstream machines. This action results in overlapped processing periods for the same production lot on a number of sequential work stations which eventually reduces the time the lot spends in the shop. Hence, the application of this idea in various manufacturing environments can provide improvements in many time-based performance criteria such as makespan and total flow time. Meanwhile, since the production lot starts“streaming”through the system, there will be less accumulation in the buffers, that is, work-in-progress (WIP) inventory will decrease. Lot streaming is a technique that can be successfully implemented in conjunction with some modern manufacturing technologies, such as Just-in-Time (JIT), Flexible Manufacturing Systems (FMS) and Group Technology (GT). However, lot streaming can also be applied in conventional manufacturing environments where production capacity does not justify any kind of automation. Although the idea of splitting the production lot in order to achieve overlapped processing times with the ultimate goal of reducing the flow time and WIP inventory has been long known to the manufacturers, the efforts to obtain the maximum advantage from this policy is quite new. In the relatively short history of lot streaming area, many lot streaming problems have been introduced. In this dissertation, several lot streaming problems are introduced and solution techniques developed for these problems are presented. The contribution of the author includes two efficient algorithms with complexities of and respectively, for the basic lot streaming problem where a single-job production lot can be split into any number of consistent sublots in a flow shop with any number of machines. The objective of makespan minimization was used in every lot streaming problem studied in this work while intermittent idling is allowed on the machines. The author has also developed near-optimal solution techniques for the lot streaming problems with setups included. The robust performance of the algorithms is supported by extensive experiments in which the deviation from the optimal solution rarely exceeds 1 percent.