Cyclophosphamide sitotoksisitesinin verapamil ile kanda ve kemik iliğinde azaltılması
Sitotoxicity of cyclophosphamide with verapamil reduced in the blood and bone marrow
- Tez No: 84475
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN AYHANCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 42
Özet
3 ÖZET İnsan tümörlerinin antikanser ilaçlara karşı gösterdikleri direncin üstesinden gelmek için, özellikle yüksek doz alkillenmiş ajanlar (Siklofosfamid) kullanılarak tümörlü hastaların yoğun kemoterapisi gereklidir. Ancak bu hematoksisite, ürotoksisite ve kanserojenlik gibi istenmeyen etkilerden dolayı sınırlıdır. Son zamanlarda kalsiyum kanal blokerlerinin bazı antineoplastik ilaçların toksisitesini azalttığı ve daha yüksek dozlarda kullanılmalarına olanak sağladığı bildirilmiştir. Bu deneysel çalışmanın amacı Cyclophosphamide nedenli hematoksisitenin en aza indirilmesi veya ortadan kaldırılmasıdır. Bu amaçla 50, 100 ve 150 mg/kg Cyclophosphamide'in sıçan lökosit, trombosit ve kemik iliği çekirdekli hücreleri üzerindeki toksik etkileri karşılaştırılmıştır. 50 mg/kg Cy verilen deney grubunda kontrole göre lökosit sayısı %75, trombosit sayısı %29 ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısı da %78'e varan azalmalar kaydedilmiştir. 100 mg/kg Cy verilen deney grubunda bu değerlerin daha çok düştüğü saptanmıştır. Ancak en yüksek toksisitenin 150 mg/kg Cy verildiğinde ortaya çıktığı gözlenmiştir. Bu deney grubunda kontrole göre lökosit sayısı %91, trombosit sayısı %59 ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısı da %91'lere varan bir azalma göstermiştir. Bununla beraber, 50, 100 ve 150 mg/kg Cy ile birlikte 4 mg/kg Ver verildiğinde hücre sayılarını, sadece Cy alan gruplara göre yükseltmesi Verapamil' in Cy toksisitesini azalttığı yönünde araştırıcılar tarafından bildirilen bulguları desteklemektedir. 100 ve 150 mg/kg Cy ile birilikte 4 ve 8 mg/kg Ver verildiğinde lökosit, trombosit ve kemik iliği çekirdekli hücrelerindeki Verapamil nedenli koruma 50+4 ve 50+8 mg/kg Cy+Ver verilen gruplardan daha az olmakla birlikte önemli sayılabilecek bir korumadır. Sadece 150+8 mg/kg Cy+Ver verilen deney grubunda lökosit, trombosit ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısı bakımından diğer gruplara göre artış olmadığı görülmüştür. iv
Özet (Çeviri)
/ t SUMMARY The intensive chemotherapy against neoplastic diseases, particularly using high doses of alkylating agents, is an approach frequently used to overcome the drug resistance typical of many human solid tumors. Among alkyllating agents, Cyclophasphamide has been proposed for high-dose therapy, however hemotoxicity, urotoxicity and carcinogenicity are dose-limited side effects. Recently calcium channel blockers reported to decrease the toxicity of antineoplastic medicines and besides they are reported to be used in high dosage rates. The arm of this experimental study is to remove or reduced to a niinimum the effect of Cyclophasphamide on hemotoxicity. For this reason, the toxic effects of 50, 100 and 150 mg/kg Cyclophasphamide on rat leucocyte, thrombocyte, bone morrow nucleated cells and blodder were compared. In only 50 mg/kg Cyclophasphamide given group, the numbers of leucocytes, thrombocytes and bone morrow nucleated cells decreased 75%, 29%, 78%, respectively. The group which taken only 100 mg/kg Cyclophasphamide showed even more reduction in the numbers of above cells. However the highest toxicity was observed in the 150 mg/kg Cyclophasphamide given group of which the numbers of above cells decreased down to 91%, 59%, 91% as compared to control, respectively. It is observed that 8 mg/kg Verapamil decreased the to a great exlent the Cyclophasphamide toxicity. However, when the Cy (50, 100 and 150 mg/kg) with 4 mg/kg Ver gave to animal's (only Cy doses given). This results suggest that Cy have been dereasebel effect on toxicity and also, this results supports by some researcher when the Cy (100, 150 mg/kg) with Ver (4, 8 mg/kg) gave to animals which protective effects of Ver on WBC, platellets and bone marrow cells then less compare with 50+4 and 50+8 group's. But, this protective effect is significantly. Only at 150+8 mg/kg (Cy+Ver) group's, WBC, platellets, bone marrow decrease then other group's.