Akut pankreatit atağı sonrası beslenme tarzının pankreatit rekürrensi üzerine etkisi
The impact of nutritional behaviour on acute pancreatitits recurrense in patients with acute pancreatitits
- Tez No: 844780
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜZÜN İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Gastroenteroloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji ve Hepatoloji Ana bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Akut pankreatit, pankreasın çeşitli sebeplere bağlı enflamasyonuyla seyreden mortalitesi yüksek, ciddi bir hastalıktır. Yapılan çalışmalarda pankreatit gelişimi için çeşitli risk faktörleri tanımlanmıştır. Bunlar arasında safra kesesi taşı, alkol tüketimi, yağlı beslenme ve hipertrigliseridemi sayılabilir. Öte yandan akut pankreatit atağı geçiren hastalarda rekürrensi önlemek için nasıl bir beslenme izlenmesi gerektiği konusu net değildir. Günlük pratikte yağdan fakir beslenme önerilse de, bunun sağlam bir bilimsel temeli yoktur ve de kılavuzlarda önerilmemektedir. Aralıklı uzun süreli açlık diyeti, son yıllarda giderek popülarite kazanan başta obezite, kardiyovasküler hastalıklar ve kan yağları üzerine olumlu etkisi olduğu iddia edilen yeni bir beslenme şeklidir. Aralıklı uzun süreli açlık diyetinin akut pankreatit gelişimi üzerine etkisi bilinmemektedir. Dolayısıyla biz bu çalışmada akut pankreatit atağı geçiren kişilerde aralıklı uzun süreli açlık diyeti ile beslenmenin pankreatit atağı üzerine etkisini araştırmak istedik. Çalışmaya 2019-2021 tarihleri arasında, 18- 65 yaş arasında, bilyer etyolojili akut pankreatit hastaları dahil edildi. Çalışma prospektif olarak dizayn edilmiştir. Çalışmaya alınan hastalara iki grup olarak, sık aralıklı normal diyet ile aralıklı uzun süreli açlık diyeti verildi. Birinci ayın sonunda pankreatit nüksü değerlendirildi. Çalışmaya 171 hasta dahil edilmiştir. 70 hasta (40.9%), sık aralıklı normal diyet almış, 101 hasta %59.1'i aralıklı uzun süreli açlık diyeti almıştır. Çalışmaya alınan hastaların 69'u (%40.4) erkekti.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is a severe condition with a high mortality rate characterised by inflammation of the pancreas due to various causes. Studies have shown different risk factors for the for pancreatitis. These include gallstones, alcohol consumption, fatty diet and hypertriglyceridemia. In addition it is not kown which diet should be followed to prevent recurrence in patients with acute pancreatitis attack. Although a fat-poor diet is recommended in daily practice, this has no sound scientific basis and is not recommended in guidelines. Intermittent fasting diet is a new dietary pattern that has become popular recently and is claimed to have a positive effect on obesity, cardiovascular diseases and blood lipids. The impact of intermittent fasting diet on the development of acute pancreatitis is not known. Thus, we planned to investigate the effect of intermittent fasting diet on pancreatitis attack in patients with acute pancreatitis attack. Acute pancreatitis patients with biliary etiology between the ages of 18 and 65 between 2019 and 2021 were involved in the study. The study was designed prospectively. The subjects involved in the study were given intermittent normal diet and intermittent fasting diet in two groups. Pancreatitis recurrence was evaluated after one month. The study included 171 patients. 70 patients (40.9%) received frequent intermittent normal diet, 101 patients (59.1%) received intermittent fasting diet. Among the subjects involved in the study, 69 (40.4%) were male.