Belediye çalışanlarına verilen beslenme eğitiminin çalışanların beslenme okuryazarlığı, sağlıklı yaşam biçimi ve vücut bileşenleri üzerine etkisi
The effect of nutrition education on nutrition literacy, healthy lifestyle and body components in municipal employees
- Tez No: 844793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDA YOUSEFIRAD SALEKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma Haziran-Ağustos 2022 tarihleri arasında 50 müdahale ve 50 kontrol grubu olmak üzere 18-65 yaş aralığındaki toplamda 100 yetişkin bireyde gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki bireylerin ilk görüşmede; genel ve sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, 24 saatlik besin tüketim kayıtları sorgulanmıştır. Ayrıca Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı ve Değerlendirme Aracı (YBOYDA), Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği (MEDAS), Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ II) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ile veriler toplanmıştır. Bireylere 60 dakikayı aşmayacak şekilde beslenme eğitimi verilmiştir. Toplamda 2 ay süren çalışmada, eğitimden 2 hafta ve 1 ay sonrası için tekrar aynı anket ve ölçümler ile veriler toplanıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between June and August 2022 in a total of 100 adults aged 18-65 years, 50 in the intervention group and 50 in the control group. In the first interview, general and health information, dietary habits, anthropometric measurements, and 24-hour food consumption records were questioned. In addition, data were collected using the Nutrition Literacy and Assessment Tool for Adults (NLSA), the Mediterranean Dietary Adherence Scale (MEDAS), the Healthy Lifestyle Behaviors Scale (HLBS II) and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). Nutrition education was given to individuals for no more than 60 minutes. In the study, which lasted for 2 months in total, data were collected and evaluated with the same questionnaire and measurements 2 weeks and 1 month after the training.