Hayward kivi çeşidinde siegafresh ve farklı uçucu yağların depolama süresinde meyve kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of siegafresh and different essential oils on quality of Hayward kiwi fruit during the storage period
  1. Tez No: 844794
  2. Yazar: MUHAMMED EMRE ERDURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CEM KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında ihracata yönelik 'Hayward' kivi çeşidinde SiegaFresh® Finish ve farklı uçucu yağ emdirilmiş MAP uygulamalarının 120 günlük depolama sonunda meyvelerdeki bazı kalite özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda,“Hayward”kivi çeşidi için optimal hasat olgunluğu olarak kabul edilen (Meyve eti sertliği: 6,0-6,5 kg/cm², suda çözünür kuru madde oranı: 9,5-10) dönemde hasat edilen meyveler, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait soğuk hava deposunda 0±1°C sıcaklık ve %90-95 oransal nem koşullarında sırasıyla 30, 60, 90 ve 120 gün boyunca muhafaza edilmiştir. Hasattan sonra 5 gruba ayrılan meyvelerde; 1) meyveler düşük yoğunlukta polietilen (LDPE) torbalar içerisine konulmuştur. 2) meyveler %0,5 dozunda kekik yağı (Thymus vulgaris L.), 3) meyveler %0,5 dozunda acı badem yağı (Prunus amygdalus var. amara), 4) meyveler kekik (%0,5) + acı badem yağı (%0,5) 5) meyveler SiegaFresh®Finish emdirilmiş MAP torbalarda depolanmıştır. 6) meyveler kontrol olarak ayrılmıştır. Depolama süresi boyunca kontrol uygulamasına göre ağırlık kaybı, meyve eti sertliği (MES), suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) miktarı, titre edilebilir asitlik (TEA), pH seviyeleri, c vitamini miktarları ve meyve et rengi gibi önemli olgunluk parametreleri bakımından genel anlamda MAP uygulamalarının tümünden iyi sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, changes in some quality parameters of 'Hayward' kiwifruit after 120 days of storage with SiegaFresh and different volatile oil impregnated modified atmosphere packaging (MAP) applications were investigated for export purposes. For this purpose, fruits harvested during the period considered optimum for 'Hayward' kiwifruit maturity (fruit firmness: 6.0-6.5 kg/cm2, soluble solid content: 9.5-10) were stored at 1,0-0±1oC tempeture and 90-95% relative humidity conditions in the cold storage facility of the Department of Horticulture at Canakkale Onsekiz Mart University for 30, 60, 90 and 120 days, respectively. After harvesting, fruits were divided into five groups: 1) fruits were placed in low-density polyethylene (LDPE) bags, 2) fruits were impregnated with 0.5% thyme oil (Thymus vulgaris L.), 3) fruits were impreg-nated with 0.5% bitter almond oil (Prunus amygdalus var. amara), 4) fruits were impregnated with 0.5% thyme oil and 0.5% bitter almond oil, and 5) fruits were stored in SiegaFresh impregnated MAP bags. 6) Fruits were used as a control group. Overall, MAP applications were found to per-form better than the control treatment in terms of important maturity parameters such as weight loss, fruit firmness (FF), soluble solid content (SSC), titratable acidity (TA), pH, and fruit skin color during storage. Sensory analysis of fruits during storage revealed that the use of volatile oils did not cause any change in fruit aroma. As a result of this master's thesis, it was determined that 'Hayward' variety can be stored successfully for up to 120 days with SiegaFresh and volatile oil impregnated MAP applications.