Psoriazis tanılı hastalarda Optik Koherens Tomografi bulguları
Optical Coherence Tomography parameters in Psoriasis patients
- Tez No: 844832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÜLMEZ SEVİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Psoriazis tanılı hastalarda, hastalık şiddeti değişimi ile ve normal popülasyona kıyasla oküler muayene bulgularının, koroidal kalınlık (KK) ve koroidal vasküler indeks (KVİ) değişimini değerlendirmek. Yöntem: Psoriazis hastalığı tanısı bulunan, kendi içlerinde PASI (Psoriazis Alan ve Şiddet İndeksi) skoruna göre hafif, orta, şiddetli kategorilerine ayrılan 41 hastanın sağ gözü ve normal popülasyondan sistemik hastalığı bulunmadığı bilinen ve ilaç kullanımı olmayan 40 hastanın sağ gözü değerlendirildi. Bu iki grup hasta kesitsel olarak birbiri arasında ve psoriazis hastaları da kendi arasında hastalık şiddeti, ilaç kullanımı ve ilaç kullanım süresi baz alınarak değerlendirilmiştir. EDI-OKT ile görüntü alındıktan sonra, fovea merkez alınarak RPE (Retina Pigment Epiteli)'ye çizgi çekildi (toplam uzunluk 1500μm) ve aynı alanda, görüntüyü ikili hale getirmek için Image J yazılımı kullanılarak total koroidal alan (TKA) ve koyu pikselleri içeren, vasküler lümen alanını gösteren luminal alan (LA) hesaplanmıştır. Stromal alan (SA), TKA miktarından LA miktarı çıkarıldığında bulunan alan olarak hesaplanmıştır. Koroidal vasküler indeks (KVİ) ise LA miktarının, TKA miktarına oranı ile bulunmuştur. Bulgular: Ortalama yaş, gruplar arasında benzerdi. (p=0,141). Kadın / erkek oranı gruplar arasında benzer olacak şekilde dağıtıldı (p=0,733). Subfoveal KK değerleri psoriazis grubunda, kontrol grubuna kıyasla yaklaşık 20μm daha fazlaydı fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p=0,326) Hasta grubu içerisinde asitretin kullanımı olan grupta KK değeri anlamlı artmış olarak bulundu. (p=0.031) Psoriazis grubunda KVI değeri normal popülasyona kıyasla anlamlı olarak azalmış bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To assess alterations in ocular examination findings, choroidal thickness (CT) and choroidal vascular index (CVI), in patients with psoriasis according to the disease severity and compare the findings with the healthy controls. Methods: Right eyes of 41 patients diagnosed with psoriasis, divided into mild, moderate, severe categories according to the PASI score, and the right eyes of 40 patients from the healthy controls, who were known to have no systemic disease and did not use any medication, were evaluated cross-sectionally. Psoriasis patients were further categorized based on disease severity, medication use, and duration of medication use. After the images were obtained with EDI-OCT, choroidal thickness (CT) was measured taking the fovea as center, a line was drawn to the RPE (retina pigment epithelium) (total length 1500μm) and from the same area Image J software was used to binarize the image, and the luminal area (LA), which includes the total choroidal area (TCA) and dark pixels, which respresents vascular lumen, was measured. Stromal area (SA) was calculated as the area found when the amount of LA was subtracted from the amount of TCA. Choroidal vascular index (CVI) was found by the ratio of the amount of LA to the amount of TCA. Results: Mean age was similar between groups (p=0,141). The female/male ratio was similar between groups (p=0,733). Subfoveal CT values were approximately 20μm higher in the psoriasis group compared to the control group, but they were not statistically significant. (p=0,326) Among the patient group, the CT value was found to be significantly increased in the group using acitretin (p=0,031).