PCOS'lu hastalarda PSA değerinin Hirşutizm bulgusu olan ve olmayanfenotiplerde karşılaştırılması
Comparison of PSA value in patients with PCOS with and without signs of Hirshutism phenotypes
  1. Tez No: 844855
  2. Yazar: ŞEYMA SAHİP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUHAN TURGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: PCOS kadınlarda en sık görülen endokrin / metabolik bozukluklardan biri olarak kabul edilmektedir. Hirşutizm PCOS'lu hastalarda %70-80 görülebilen hiperandrojeneminin klinik bir bulgusudur. PSA'nın PCOS hastalarında kesin rolü hala belirlenmemiş olsa da, PSA yararlı bir klinik belirteç olarak hizmet edebilir ve hatta PCOS'lu kadınlarda hiperandrojeneminin yeni bir tanısal kriterini temsil edebilir. Yapacağımız çalışmada PCOS tanıılı hastalar hirşutizmi olan ve olmayan olarak kategorize edilerek ve iki grubun serbest ve total PSA değerleri karşılaştırılacaktır. Anlamlı bir sonuç çıkması durumunda PCOS tanılı hirşutizm' i olan hastaların androjen seviyeleri daha sıkı takip edilip tedavi süreci daha etkin takip edilebilecektir. PCOS tanısında, izleminde, tedavi yönetiminde PSA yeni bir biyokimyasal markır olarak kullanılabilecektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma prospektif bir kohort çalışmadır. Çalışmaya 01/05/2022 ve 31/12/2022 tarihinde Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapılmıştır. 1. Hasta grubu PCOS tanısı olup hirşutizmi olan hastalar 2. Kontrol grubu PCOS tanısı olup hirşutizmi olmayan hastalar 18-30 yaş arası, Rotterdam 2003 kriterlerine göre PCOS tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Buna göre hastalar Ferriman-Gallwey hirşutizm skorlarına göre iki gruba ayrıldı. Skoru 8 in üzerinde olanlar hirşutizmi olanlar, 8 in altında olanlar hirşutizmi olmayan hastalar olarak gruplandırıldı. Çalışmaya dahil olma kriterleri; hastaların gönüllü olarak onam vermesi,18-30 yaş arasında olması, PCOS tanısı olması. Çalışma dışlanma kriterleri; 18 yaş altı veya 30 yaş üstü olmak, onam vermemek, ciddi nörolojik, kardiyak, böbrek ve karaciğer hastalığı olması, komplike DM, tanısı olmasıdır. Sürekli değişkenler ortalama, standard sapma (SS) ve minimum-maksimum değerleri ile, kesikli değişkenler ise sayı (yüzde) ile raporlandı. Sürekli değişkenler normal dağılımı histogramların görsel değerlendirilmesi ve Shapiro-Wilk testi ile kontrol edildikten sonra 2 grup arasındaki sürekli veriler bağımsız t-testi ile karşılaştırıldı. Kesikli değişkenler arasındaki ilişki ise Ki-kare testi veya Fisher'ın kesin test ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: PCOS is recognized as one of the most common endocrine/metabolic disorders in women. Hirsutism is a clinical manifestation of hyperandrogenemia, which can be seen in 70-80% of patients with PCOS. Although the precise role of PSA in PCOS patients remains to be determined, PSA may serve as a useful clinical marker and may even represent a new diagnostic criterion of hyperandrogenemia in women with PCOS. In our study, patients with PCOS will be categorized as those with and without hirsutism, and the free and total PSA values of the two groups will be compared. If a meaningful result is obtained, the androgen levels of patients with hirsutism diagnosed with PCOS will be followed more closely and the treatment process can be followed more effectively. PSA can be used as a new biochemical marker in the diagnosis, follow-up and treatment management of PCOS. Materials and Methods:The research is a prospective cohort study. The study was carried out on 01/05/2022 and 31/12/2022 in Bilkent City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. 1. Patients with PCOS diagnosis and hirsutism 2. Control group patients with PCOS diagnosis but without hirsutism Patients aged 19-30 years diagnosed with PCOS according to the Rotterdam 2003 criteria were included in the study. Accordingly, the patients were divided into two groups according to their Ferriman-Gallwey hirsutism scores. Those with a score above 8 were grouped as those with hirsutism, those with a score below 8 were grouped as patients without hirsutism. Inclusion criteria for the study; voluntarily giving consent of the patients, being between the ages of 19-30, having a diagnosis of PCOS. Study exclusion criteria; Being under the age of 18 or over the age of 30, not giving consent, having severe neurological, cardiac, kidney and liver disease, having a diagnosis of complicated DM. Continuous variables were reported as mean, standard deviation (SD), and minimummaximum values, while discrete variables were reported as numbers (percentage). After the normal distribution of continuous variables was controlled by visual evaluation of histograms and the Shapiro-Wilk test, continuous data between the 2 groups were compared with an independent t-test. The relationship between discrete variables was analyzed with the Chisquare test or Fisher's exact test.